Teleferik projesi komisyonda

Teleferik projesi komisyonda
SPOT;Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı ilk toplantısı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen başkanlığında yapıldı. Meclis genel kurulu sakin geçti.HABERİ;Toplantı sakin geçerken kentin en büyük sorunlarından...

SPOT;
Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Mart ayı ilk toplantısı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen başkanlığında yapıldı. Meclis genel kurulu sakin geçti.
HABERİ;

Toplantı sakin geçerken kentin en büyük sorunlarından biri olan ulaşım sorununun çözümüyle ilgili maddeler komisyona havale edildi. Tramvay araçlarının kapasite artırımı projesi işi için kredi kullanılması, Odunpazarı- Çankaya bölgesine teleferik sisteminin kurulması için kredi kullanımı ve otobüs alımı projesi kapsamında 40 adeta otobüs temini için kredi kullanılması konuları komisyona gönderildi. Komisyon toplantısı sonrasında ayrıntılar belirlenecek.
VETOLU MADDE YENİDEN GELDİ
Toplantı da ayrıca geçmiş meclis toplantılarında Büyükerşen tarafından veto edilen bir madde yeniden gündeme geldi. Sultandere Mahallesi'nde bulunan bir gayrimenkulün satışı sonrasında arsaya ticaret alanı yapılması konusu AKP ve CHP'li meclis üyeleri arasında tartışma yarattı. CHP'liler bölgenin ticaret alanına ihtiyacı olduğunu söylerken, AKP'liler ise bu alana kantin yapılacağını belirterek maddeye ret oyu verdi.
Karşı oy yazısını okuyan CHP'li Ahmet İlker herhangi yasal ve sosyal bir gerekçenin gösterilmediğini söyledi. Bölge halkının Sultandere Mahallesi'ne herhangi bir yatırım yapılmadığından yakındığını kaydeden İlker, bu nedenle daha önce de bu maddeyi veto ettiklerini hatırlattı.
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise 75'inci yıl Mahallesi'nin gerçekten ticari faaliyete ihtiyaç olan bir mahalle olduğunu belirtti Bölge de tek alışveriş merkezi olduğunu kaydeden Kurt, " İnsanlarımız çok şikayetçi. Burada ticaret yapmak isteyen bir kişi çıktı ancak meclis buna izin vermiyor. O zaman bu sorunu nasıl çözeceğiz? Bu önümüze gelen bir fırsat. Bu arkadaşların ellerini vicdanlarına koymalarını istiyorum" dedi.
AKP'li Ahmet Yapıcı da bu alanın daha önceki meclis toplantılarında gündeme geldiği zaman fikirlerini söylediklerini hatırlattı. Bir vatandaşın buraya kantin açmak için müracaat ettiğini kaydeden Yapıcı, " Okul kantini için müracaat edilmiş. Bir kantin açılacaksa buraya 75'inci yıl Mahallesi'nin hangi sorununu çözecek? Mahalle de bakkal, berber yok, buranın daha önemli, sorunları da var" şeklinde konuştu.
Maddeye AKP'liler ret oyu verirken, Büyükerşen ise veto ettiğini belirterek yargıya intikal edeceğini dile getirdi.
" AFET RİSKLİ ALANLAR İÇİB AYRINTILI BİLGİLER İNTERNET SİTESİNE KONULDU!
Toplantı da son olarak ise AKP'li Meclis Üyesi Yaşar Çorapsız'ın gündeme getirdiği afet riskli alanlarla halka asılsız bilgilerin pompalanması sorusuna yanıt verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, bu karar Bakanlar Kurulundan çıkar çıkmaz çalışmalara başladıklarını kaydetti. Çalışmaların halen sürdüğünü belirten Büyükerşen, vatandaşların da bilgi sahibi olmaları için http//rap.eskisehir. bel.tr/ adresine ayrıntılı bilgilerin konulduğunu kaydetti.
Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Tamer Koyunca'da meclis üyelerine kentsel dönüşümle ilgili kısa bir sunum yaptı. 56.4 hektarlık alana kadar afet riskli alanların genişletildiğini ifade eden Koyuncu, " 4 buçuk milyon kaynak talebinde bulunuldu ancak 2 milyon TL kaynak tahsil edildi. Tek seferde de ödenmedi. İstanbul Teknik Üniversitesi'yle de bir protokol imzalandı. Çalışmalar da halen devam ediyor" diye konuştu.
Ardından meclis toplantısı 13 Mart Cuma günü yeniden toplanılmak üzere sonlandırıldı.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.