Türk Harb İş Şube Başkanı Hasan Atak "Sadece patronlara değil, emekçiye de destek istiyoruz"

Türk Harb İş Şube Başkanı Hasan Atak  “Sadece patronlara değil, emekçiye de destek istiyoruz”
Türk Harb-İş Sendikası Eskişehir Şubesi Başkanı Hasan Atak, düzenlenen basın toplantısında, emekçilerin hayatının riske edildiğini, iş dünyasına getirilen desteğin, emekçiye de getirilmesi gerektiğini söyledi.Ülke ve...

Türk Harb-İş Sendikası Eskişehir Şubesi Başkanı Hasan Atak, düzenlenen basın toplantısında, emekçilerin hayatının riske edildiğini, iş dünyasına getirilen desteğin, emekçiye de getirilmesi gerektiğini söyledi.


ülke ve dünyanın  koronavirüs tehdidi altında çok zor günler geçirdiğini ve büyük bir mücadele verdiğini ifade eden Şube Başkanı Hasan Atak, “ülkemizde son 24 saatte yapılan 1981 testten 168'i pozitif çıktı. 191 olan hasta sayımız 359'a ulaştı. Toplam kaybımız da maalesef 4 oldu. Her gün önümüze gelen rakamlar bir gün öncesinden çok daha fazla ve ciddi bir şekil almaktadır. üzüntümüz büyük ama bu mücadeleyi hep beraber başarmak zorundayız.  Bizler emekçiler olarak verilen bu mücadeleyi sonuna kadar destekliyor ve alınan tedbirlere başta üyelerimiz olmak üzere herkesi harfiyen uymaya çağırıyoruz” dedi.


“EMEKçİLERİN HAYATI RİSKE EDİLİYOR”


Alınan tedbirler konusunda ciddi eksiklikler olduğunu da kaydeden Atak, “Neredeyse tüm bilim adamlarının virüse karşı mücadelede yapılması gerekli en önemli noktalardan bir tanesinin “insanların birbirleri ile ilişkilerinin en aza indirilmesi, mümkün olduğu kadar evlerden çıkmadan evde kalınması, izole ortamların sağlanması” gerektiğini söylemelerine karşı ev ülkemizde de yetkililerimizin #EvdeKal ifadeleri kullanarak halkımızı buna uymaya çağırmalarına rağmen açıklanan tedbirler paketinden alınması gerekli en önemli tedbire yönelik adımlar atılmamıştır.   ülkemizde 5 milyon 97 bin kişi tarım sektöründe, 5 milyon 561 bin kişi sanayi sektöründe, 1 milyon 550 bin kişi inşaat sektöründe,15 milyon 872 bin kişi hizmet sektöründe istihdam edilmektedir. Ve neredeyse 28 milyon aynı biçimde çalışmaya devam etmektedir. Bu insanların neredeyse tamamı servis kullanmakta, toplu taşıma araçlarına binmekte ve işyerlerinde birbirleri ile temas etmeye devam etmektedir. Ve akşam evlerine döndüklerinde sözde izole halinde yaşayan eşleri ve çocukları ile bir araya gelmektedir. Temel insan ihtiyaçlarının tamamı bu emekçi kesim tarafından üretilirken emekçilerin hayatı riske edilmektedir” şeklinde konuştu.


“TEDBİRLER BİR AN öNCE ALINMALI”


Yetkililere de seslenen Atak, “Virüsün yayılmasını önlemenin en etkin yolu #EvdeKalmak iken, vaka sayısı her gün katlanarak artıyorken çalışma hayatına katılan milyonlarca insan işyerlerine neden gönderilmektedir? Sosyal ilişkinin en aktif olduğu, iletişimin en yüksek olduğu alanlar işyerlerimiz değil midir? Alınan önlem paketlerinde ilk dikkate alınması gereken konunun bu olması ve bunun üzerine çözüm önerileri geliştirilmesi gerekirken bu durumun dikkate alınmaması büyük bir eksiklik değil midir? Ve yine buradan yetkililerden talep ediyoruz. Bu mücadeleye kazanmak istiyorsak sadece ekonomiye ve iş adamlarına yönelik değil emek kesimi de kapsayacak tedbirler bir an önce alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.