Üniversite öğrencileri ile ilgili çarpıcı rakamlar

Üniversite öğrencileri ile  ilgili çarpıcı rakamlar
Türkiye’deki 16 üniversitede öğrenim gören öğrenciler arasında yapılan araştırma, her 100 üniversiteliden 40’ının son bir yıl içinde hiç kitap okumadığını, öğrencilerin yüzde 78’inin ise ek gelir için çalıştığını...

Türkiye'deki 16 üniversitede öğrenim gören öğrenciler arasında yapılan araştırma, her 100 üniversiteliden 40'ının son bir yıl içinde hiç kitap okumadığını, öğrencilerin yüzde 78'inin ise ek gelir için çalıştığını ortaya çıkardı.
Objektive Research Center; İstanbul, Ortadoğu Teknik, Karadeniz Teknik, Selçuk, Ege, Dokuz Eylül, Dicle, Boğaziçi, Cumhuriyet, Ankara, Trakya, Uludağ, Yüzüncü Yıl, Kafkas, İstanbul Teknik ve Anadolu Üniversitesi'nde toplam 3 bin 380 öğrenciyle yüz yüze görüşme tekniğiyle araştırma yaptı.
"Son bir yıl içinde kaç kitap okudunuz?" diye sorulan öğrencilerden yüzde 40.5'i hiç kitap okumadığını, yüzde 25.2'si 1 kitap, yüzde 13.6'sı 2 ya da 3 kitap, yüzde 10.2'si 4 ya da 5 kitap, yüzde 5'i 5 ya da 6 kitap, yüzde 3.4'ü 7-8 kitap, yüzde 2.1'i 8 ve daha fazla kitap okuduğunu belirtti. Her 100 öğrenciden 31'inin sürekli günlük gazete okuduğunun belirlendiği araştırmada, "Evet bazen gazete okuyorum" diyenlerin oranı yüzde 38.6, günlük gazete okumadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 30.4 olarak
saptandı.
Ek gelir için sürekli ve bazen çalışan öğrencilerin oranının yüzde 78.8 olduğunu ortaya koyan araştırmada, "Okulu bitirdiğinizde mesleğinizle ilgili iş bulabileceğinizi düşünüyor musunuz?" sorusuna ise öğrencilerin yüzde 65.4'ü 'hayır', yüzde 34.6'sı 'evet' yanıtını verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.