Ünlü sanatçılara onur ödülleri

Ünlü sanatçılara onur ödülleri

Festivalin Onur ödülleri bu yıl, Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından Halil Ergün ve Meral Orhonsay’a verildi. Sinemaya Emek Ödülleri ise, Sevin Okyay, Ethem Arda ve Erdoğan Çakıcı’ya sunulurken, bu yılın ilklerinden...

Festivalin Onur ödülleri bu yıl, Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından Halil Ergün ve Meral Orhonsay'a verildi. Sinemaya Emek Ödülleri ise, Sevin Okyay, Ethem Arda ve Erdoğan Çakıcı'ya sunulurken, bu yılın ilklerinden olan Sinema Kültürü'ne Katkı ödülü ise 150. Sayısını yayımlayan Altyazı Sinema Dergisine verildi.
2 Mayıs Cumartesi günü Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu'da gerçekleşen törende açılış konuşmasını İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Gürcan yaptı. Sözlerine "17. Eskişehir Uluslararası Film Festivaline üniversitemiz ve fakültemiz olarak ev sahipliği yapmaktan onur duyuyorum. Festival kapsamındaki filmlerin öğrencilerle ve sinemaseverlerle buluşmasına ben ve çalışma arkadaşlarımla katkıda bulunmak bizi onurlandırıyor." diyerek başlayan Gürcan, festival kapsamında 98 filmin sinemaseverler ile buluşması için 8 aydır yoğun bir çalışma sergilendiğini vurgulayarak her çalışana emekleri için ayrı ayrı teşekkür ettiğini iletti.
ONUR ÖDÜLLERİ
MADENCİLERE ADANDI
Ödülünü Prof. Dr. Halil İbrahim Gürcan'dan alan Halil Ergün sahneye çıkarken çok fazla heyecanlandığını dile getirdi. Ergün: "Sahne böyle bir şey işte, isterseniz yüzlerce defa çıkmış olun ilk günkü gibi heyecanlanıyorsunuz. Varsayılmak, hatırlanmak, iltifat edilmek her insan için çok önemlidir. Çok değer verdiğim bir üniversitenin ilgiyle takip ettiğim festivalinde böyle bir ödüle layık görülmek de beni ayrıca mutlu etti. Uzun zamandır böyle bir tat yaşamamıştım. " diyerek mutluluğunu dile getirdi.
Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan tarafından da Meral Orhonsay'a ödülü takdim edildi. Ödülünü aldıktan sonra çok mutlu olduğunu dile getiren Orhonsay Anadolu Üniversitesi'ne duyduğu ilgiyi ve geçmişte kızının burada okumasını çok istediğini dile getirdi. Film gösteriminin de sebebiyle ödülü Soma'da hayatını kaybeden madencilere adayan Orhonsay daha sonra göz yaşlarını tutamadı. Bütün salon tarafından ayakta alkışlandı.
Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen ve geniş bir izleyici kitlesine ulaşan Uluslararası Eskişehir Film Festivali açılış törenin ardından yönetmen Giulio Ricciarelli'nin Yalan Labirenti filminin Türkiye galası ile başladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.