Varlık barışında son 10 gün

Varlık barışında son 10 gün
Varlık barışı için 10 günlük süre kaldığını belirten Eskişehir Vergi Dairesi Başkanı Fethi AYGÜN "Bugüne kadar ilimizde varlık barışı yasası kapsamında 716 mükellef tarafından 77 milyon TL tutarında beyanda bulunulmuştur....

Varlık barışı için 10 günlük süre kaldığını belirten Eskişehir Vergi Dairesi Başkanı Fethi AYGÜN "Bugüne kadar ilimizde varlık barışı yasası kapsamında 716 mükellef tarafından 77 milyon TL tutarında beyanda bulunulmuştur. " dedi.
Aygün, Kamuoyunda Varlık Barışı olarak bilinen Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanun 22/11/2008 tarih ve 27062 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, "5811 sayılı Kanunun ile getirilen düzenlemelerden yararlanmak için 30 Eylül 2009 biten başvuru süresi; 31 Aralık 2009 tarihine uzamış bulunmaktadır. Başvuru süresinde sona yaklaşılması nedeni ile 5811 sayılı Kanun hakkında kamuoyunu bilgilendirme gereği hasıl olmuştur. " dedi.
Vergi Dairesi başkanı Aygün Varlık barışı konusunda şu bilgileri verdi:

"I-VARLIK BARIŞI YASASI İLE GETİRİLEN DÜZENLEMELER:
A-Varlık Barışının Amacı:
Bilindiği üzere, 5811 sayılı Kanunun iki amacı bulunmaktadır:
Birinci amaç; gerçek veya tüzel kişiler tarafından 1/6/2009 tarihi itibarıyla yurt dışında sahip olunan ve yurt dışında yurt dışında bulunan;
- Para,
- Döviz,
- Altın,
- Menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları
- Varlığı kanaat verici bir belgeyle ispat edilen taşınmazların ekonomiye kazandırılması,
İkinci amaç ise; gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sahip olunan ve Türkiye'de bulunan ancak 1/6/2009 tarihi itibarıyla yasal defter kayıtlarında işletmelerin özkaynakları içinde yer almayan;
- Para,
- Döviz,
- Altın,
- Menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları
- Taşınmazların
Sermaye olarak konulmak suretiyle işletmelerin sermaye yapılarının güçlendirilmesinin sağlanmasıdır.
B-Son Beyan ve Bildirim Süresi 31 Aralıkta 2009'da Bitiyor:
Gerçek veya tüzel kişiler tarafından, 01/06/2009 tarihi itibariyle sahip olunan ve yurtdışında bulunan; para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile varlığı kanaat verici bir belgeyle ispat edilen taşınmazlar, 31 Aralık 2009 Perşembe günü mesai bitimine kadar Türk Lirası cinsinden rayiç bedelle banka veya aracı kuruma bildirmeleri veya vergi dairelerine beyan etmeleri gerekmektedir.
Gelir veya Kurumlar Vergisi mükellefleri tarafından sahip olunan ve Türkiye'de bulunan ancak 01/06/2009 tarihi itibariyle kanuni defter kayıtlarında işletmenin özkaynakları arasında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazlar, 31 Aralık 2009 Perşembe günü mesai bitimine kadar Türk Lirası cinsinden rayiç bedelle vergi dairelerine beyan etmeleri gerekiyor.
C-Verginin Ödenmesi:
Vergi dairelerine, yurt dışında bulunan; para, altın, döviz, menkul kıymetler ve diğer sermaye piyasası araçları için beyan edilen varlıkların değeri üzerinden % 2, Türkiye'de bulunan ancak 01/06/2009 tarihi itibariyle kanuni defter kayıtlarında işletmenin özkaynakları arasında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları için beyan edilen varlıkların değeri üzerinden % 5 oranında vergi tarh edilecek olup bu vergi, tarhiyatın yapıldığı ayı izleyen ayın sonuna kadar ödenecektir. Bu kapsamda, Aralık ayında beyanda bulunanlar vergilerini (31 Ocak 2010 Pazar gününe denk geldiği için) 01 Şubat 2009 pazartesi akşamına kadar ödeyeceklerdir.
Banka ve aracı kurumlar, kendilerine bildirilen yurt dışında bulunan varlıklara ilişkin olarak % 2 oranında hesapladıkları vergiyi, bildirimi izleyen ayın onbeşinci günü akşamına kadar vergi sorumlusu sıfatıyla ile kurumlar vergisi yönünden bağlı oldukları vergi dairesine yatıracaklardır.
D-Vergi İncelemesinde Mükelleflerin Varlık Barışından Yararlanmaları Hali:
Bildirim veya beyana konu edilen varlıklar nedeniyle 1 Ocak 2008 tarihinden önceki dönemlere ilişkin hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacaktır.
Bildirim veya beyan dışındaki herhangi bir nedenle 19 Haziran 2009 tarihinden sonra, 1 Ocak 2008 tarihinden önceki dönemlere ilişkin olarak vergi incelemesi yapılması halinde, bu incelemeler sonucu, gelir, kurumlar ve katma değer vergisi yönünden tespit edilen matrah farklarından, Kanun kapsamında bildirilen veya beyan edilen tutarlar mahsup edilecektir.
Değişiklik sonrası, indirimi reddedilen katma değer vergisi nedeniyle önerilen tarhiyatların da mahsuptan faydalanmasına imkan tanınmıştır.
Mahsup imkanından yararlanılabilmesi için;
-10 Temmuz 2009-31 Aralık 2009 tarihleri arasında yapılan bildirim veya beyanlar nedeniyle tahakkuk eden verginin vadesinde ödenmesi gerekmektedir.
-Kanun kapsamında bildirilen veya beyan edilen taşınmazlar dışındaki yurt dışı varlıkların 01/06/2009 tarihinden itibaren yurtdışında bulunduğu, sahip olduğuna ilişkin kanaat verici belge ile tevsik edilmesi, bildirim veya beyan tarihinden itibaren 1 ay içinde Türkiye'ye getirilmesi ya da Türkiye'deki banka veya aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi gerekmektedir.
-Kanun kapsamındaki taşınmazlar dışındaki yurt içi varlıkların, öncelikle banka veya aracı kurumlardaki hesaplara yatırılarak 6 ay içinde sermayeye ilave edilmesi ve yasal defter kayıtlarına intikal ettirilmesi gerekmektedir.

II-BUGÜNE KADAR YAPILAN ÇALIŞMALAR VE ÖNERİLERİMİZ:
Daha önceden Gelir İdaresi Başkanlığınca diğer illerde olduğu gibi ilimizde de sistem üzerinden mükelleflerimize varlık barışı hakkında mektuplar gönderildi.
Ayrıca,
-Varlık barışı konusunda mükelleflerimize ulaşma konusunda vergi dairelerimizde (ilçe vergi daireleri ve malmüdürlükleri dahil) oluşturulan ekiplerle konu hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.
-Sanayi Odası, Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ticaret Borsası ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Odası başkanları ile birlikte ortak toplantı yapılarak kamuoyunun varlık barışına ilgisi çekildi.
-Yine Ticaret Odası, TÜMSİAD ve EGSİAD üyelerine de konu hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.
-Eskişehir'in iki yerel televizyonunda (Kanal 26 ve Estv) alt yazılarla konuya ilgi çekildi.
-Radyolardan yapılan duyurularla konuya ilgi çekildi.
-Çeşitli basın toplantıları ve yerel gazeteleri ziyaretle varlık barışı anlatılmak suretiyle konuya ilgi çekildi.
Bugüne kadar ilimizde varlık barışı yasası kapsamında 716 mükellef tarafından 77 milyon TL tutarında beyanda bulunulmuştur.
Mükelleflerimize ve vatandaşlarımıza önerimiz; yurtdışında ve yurt içinde bulunan varlıklarını beyan ederek hem vergisel avantajlardan yararlanmaları ve hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmalarıdır.
Kamuoyunun bilgisine sunulur."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.