Yeni yasa içinden çıkılmaz halde

Yeni yasa içinden çıkılmaz halde

Eskişehir Kültür merkezi’nde gerçekleştirilen bilgilendirme seminerine yüzlerce muhasebeci katıldı.Katılımın hayli fazla olduğu bilgilendirme toplantısında eski SGK başmüfettişi Resul kurt tarafından yeni yasanın detayları...

Eskişehir Kültür merkezi'nde gerçekleştirilen bilgilendirme seminerine yüzlerce muhasebeci katıldı.
Katılımın hayli fazla olduğu bilgilendirme toplantısında eski SGK başmüfettişi Resul kurt tarafından yeni yasanın detayları ve bilenmeyen yönleri anlatıldı.
Toplantı öncesinde bir konuşma yapan muhasebeciler Odası Başkanı İlker Özokçu ise yasanın sık sık değişikliğe uğramasının uygulamada aksaklıklar yarattığını belirtti. Özokçu konuşmasında şunları söyledi; "Ülkemizde sosyal güvenlik, iş, işveren ve işçi konularında geride bıraktığımız dönemlerde ciddi anlamda değişiklik yapan düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerin sık sık değişikliğe uğraması, kavramsal ve hukuksal açıklıklar ve eksiklikler içermesi, kanun maddelerindeki eksiklikler nedeniyle, yönetmelik, tebliğ, genelge vb. yan uygulamalarda kısa sürede aşırı yoğunluğun oluşması, yapılan düzenlemelerin geçiş sürecini yavaşlatmış, karmaşık hale getirmiş, uygulamada sıkıntılara neden olmuştur. 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu, yukarıda belirtmiş olduğumuz etkilerin, sosyal güvenlik anlamında birçok değişiklik içeriyor olmasının yanında, kanun yayınlanmadan önce sosyal güvenlik anlamında kazanılan hakların da saklı tutulmuş olması, kapsam olarak sosyal güvenlik alanında ki tüm konuları içinde barındırması, genel sağlık sigortası başlığı altında, Ülkemizde ilk defa uygulamaya konulan sosyal güvenlik kapsamım ve düzenlemesini de bünyesinde birleştirmiş olması dolayısıyla daha da karmaşık, içinden çıkılması zor bir hal almıştır..."
Bu karmaşa içerisinden çıkmanın yollarını da anlatan Özokçu konuşmasını şu sözlerle tamamladı; "Bu karmaşa içerisinde, yapılan yeni düzenlemelerin de kolay çözümlenebilir ve uygulanabilir olması için, 5510 sayılı kanunun, işçi, memur ve bağımsız çalışanlar ile işverenler açısından da ayrı ayrı ele alınması gerekmektedir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.