Yerel tohumlar paylaşılacak

Yerel tohumlar paylaşılacak
 Kırsalda hayata geçirilen projeler ile üreticilerin yanında olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kendi üretim alanlarında çoğalttığı yerel tohumları 16 Mart-2 Nisan tarihleri arasında kent merkezi dışında kalan ilçelerde...

 


Kırsalda hayata geçirilen projeler ile üreticilerin yanında olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kendi üretim alanlarında çoğalttığı yerel tohumları 16 Mart-2 Nisan tarihleri arasında kent merkezi dışında kalan ilçelerde vatandaşlar ile paylaşacak.


Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yerli üretimi desteklemek adına hayata geçirdiği proje Türkiye’ye örnek oluyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yerli Tohum üretme Merkezi’nde çoğaltılan ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinde düzenlenen tohum takas şenliklerine gönderilen atalık tohumlar, kent merkezi dışında kalan 12 ilçedeki vatandaşlarla buluşmaya hazırlanıyor. Baharın gelişi ile tohumları çimlendirmeye başlayacaklarını ifade eden Başkan Büyükerşen  “Tohumun bankası topraktır. ülkemizin tarımda dışa bağımlığının önüne geçilebilmesi için yerli tohum konusuna hassasiyet ile yaklaşmaya devam edeceğiz. Uzman personellerimiz ile halkımız için en verimli tohumları elde etmek, bunları çoğaltmak ve başta üreticilerimiz olmak üzere tüm halkımıza dağıtarak, yerli tohumlarla üretimi arttırmak istiyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile 2018 yılı içerisinde 595 bin tohum ürettik. Bu takas günleri vesilesiyle yerli tohumlar ile üretimin artacağına inanıyoruz. Tohum takasının yanı sıra, kırsal alanlarımızda yaban hayatını koruma konusunda farkındalık yaratmak amacıyla ekiplerimiz vatandaşlarımıza bilinçlendirme çalışması da yapacak. Ben yerli tohum ile üretim yapan veya yapmak isteyen tüm hemşehrilerimizi 16 Mart-2 Nisan arasında ilçe merkezlerimizdeki pazar alanlarına bekliyorum” dedi.


Etkinlik kapsamında 16 Mart’ta Seyitgazi’de, 17 Mart’ta Beylikova’da, 18 Mart’ta Sivrihisar’da, 19 Mart’ta İnönü’de, 20 Mart’ta çifteler’de, 21 Mart’ta Alpu’da, 24 Mart’ta Han’da, 26 Mart’ta Mahmudiye’de, 27 Mart’ta Sarıcakaya’da, 28 Mart’ta Mihalıççık’da, 30 Mart’ta Günyüzü’nde ve 2 Nisan’da da Mihalgazi’de Yerli Tohum Takas Günleri gerçekleştirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.