Yüzbinlerce Cumhuriyete sahip çıktı

Yüzbinlerce Cumhuriyete sahip çıktı
Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Ankara Tandoğan’da düzenlenen ve yoğun katılım yaşanan "Cumhuriyet’e Sahip Çık" mitinginde Prof.Dr. Birgül Ayman Gürel , yaptığı konuşmada, "Türkiye sömürgeleştiriliyorsa, eyaletleştiriliyorsa,...

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Ankara Tandoğan'da düzenlenen ve yoğun katılım yaşanan "Cumhuriyet'e Sahip Çık" mitinginde Prof.Dr. Birgül Ayman Gürel , yaptığı konuşmada, "Türkiye sömürgeleştiriliyorsa, eyaletleştiriliyorsa, eğer Türkiye parçalanmak isteniyorsa Kemalist ordu konuşacak" dedi. Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Gürel, cumhurbaşkanlığı seçimine de değinerek şunları söyledi:
ŞERİAT YANLILARINDAN
CUMHURBAŞKANI OLMAZ
"Çankaya meşruiyeti olmayan güçlere gayri meşru açılmaya çalışılıyor. Politikaları iflas etmiş, başarısız bir başbakan Çankaya'ya çıkmaya çalışıyor. Halkına karşı sevgisi olmayandan cumhurbaşkanı olmaz. Dış dünyanın desteği ile ayakta durandan cumhurbaşkanı olmaz. Gizli gündemi olanlardan cumhurbaşkanı olmaz. Şeriat yanlılarından cumhurbaşkanı olmaz. Her ne olursa olsun Çankaya laiktir, laik kalacak."
PROF. IŞIKLI ERDOĞAN'IN ATTAN
DÜŞMESİNE GÖNDERME YAPTI
Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Genel Başkanı Prof.Dr. Alparslan Işıklı da konuşmasında isim vermeden Başbakan'a yüklendi. Sorunun bir kişinin cumhurbaşkanı olup olmaması sorununu kat kat aştığını kaydeden Prof. Işıklı, küreselleşmenin Türkiye'yi hedef seçtiğini savundu. "Bir tanesi 'minareler süngümüz' diye çıktı. Irak'ta yıkılmamış minare kalmadı" diyen Işıklı, "O minareleri yıkanların planlarının eş başkanı olduğunu sıkılmadan ilan ediyor" diye konuştu. Ilımlı İslam söylemini eleştiren ve "Ilımlı İslam ne demek gerici akımlardan farkı ne? Bunlar emperyalizme teslim olmuş İslamdır, Yani Müslümanlık değildir bunların ki" şeklinde konuştu. Miting dolayısıyla kendilerine darbe suçlaması yapıldığını kaydeden Işıklı, "asıl darbeci kendileri" derken, cumhurbaşkanlığı ve 367 tartışmaları konusunda şöyle dedi: "Anayasa, bir avuç grubun temsilcisi olamaz, tüm yurttaşları kuçaklamalı diyor. Toplantı nisabı şöyle olmalıdır diyor. Saygın hukukçular, rektörler bunu hatırlatıyor. Beyefendi sayını unutuyor. Neredeyse rektörlere de ananızı alın gidin diyecek. Hukuka saygıları yok. Hukuk diyor ki, hüküm giymiş, olan sabıkalı olan milletvekili, başbakan, cumhurbaşkanı da olamaz diyor. Onlar milletvekili, başbakan olduk, cumhurbaşkanı da oluruz diyorlar. Finali oynama heyecanı içinde kendilerini kaybetmişler. Bu işi futbol maçı zannediyorlar. At yarışında başlarına ne geldi, ondan ders çıkarmadılar. Şimdi futbolda da kendilerini bekleyenin ne olduğunu göremiyorlar. Milletvekilliğini de, başbakanlığı da kaybedebilirler. Hukuk bunu emrediyor. Ama onlar bu heyecanla kendilerini kaybetmişler."
REKTÖR VE ÖĞRETİM ÜYELERİ
''Cumhuriyet Mitingi'' Düzenleme Kurulundan önce, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut'un başkanlığındaki bazı rektör ve öğretim üyeleri de Anıtkabir'i ziyaret etti. Heyettekiler Atatürk'ün mozolesine çelenk koyduktan sonra saygı duruşunda bulundular.
Prof. Dr. Ural Akbulut başkanlığındaki heyette Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semra Öncü, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın ile çok sayıda öğretim üyesi yer aldı. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Akbulut, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:
''Ulu Önder Atatürk, laik, demokratik Cumhuriyet'in, senin kurduğun devletin koruyucusu olduğumuzu bildirmek için huzurundayız. ODTÜ mensupları, mezunları ve öğrencileri olarak sana ve en büyük eserine en küçük müdahaleye asla izin vermeyeceğiz ve bu uğurda her türlü mücadeleye hazırız. Laik Cumhuriyeti sonsuza kadar koruyacağımıza and içiyoruz.''
Bu arada, mitinge katılanların Anıtkabir'e yönelmesinin ardından Anıtkabir'in avlusunda ve Tandoğan Meydanı'na bakan giriş kapısında yoğunluk oluştu. Yoğunluk nedeniyle katılımcıların bir bölümünün Anıtkabir'e giremeyerek giriş kapısından geri dönmek zorunda kaldıkları görüldü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.