Türkiye’nin büyük projesine Avrupa Birliği'nden onay!

Türkiye’nin büyük projesine Avrupa Birliği'nden onay!
Uluslararası medikal cihaz şirketi INVAMED tarafından Türkiye'de Ar-Ge çalışmalarına 2016 yılında başlanan "Atlas Stent', artık Avrupa Birliği (AB) onayı aldı.

İlk olarak 1994'de ABD'de gerçekleştirilen uygulama ile tıp camiasına büyük umutlar veren ve dünyada sayılı ülkeler tarafından üretilen stent greft ürünü, uluslararası medikal cihaz şirketi INVAMED tarafından Türkiye'de üretilerek CE işareti ile AB ülkelerinin tamamında kullanılıyor. Açık veya kapalı anevrizmaların tedavisinde kullanılan bu stent greft ürünleri, özel tasarıma sahip bir stent materyali üzerine karbon teknolojisi kullanılarak tamamen biyouyumlu Politetrafloroetilen (PTFE) teflon kaplaması ile oluşturularak anevrizma ve damar yaralanmalarını tedavi ediyor.

"Anevrizmanın patlamasını önlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır

Atlas ile ilgili bilgiler veren INVAMED Başkanı Raşit Dinç, vasküler duvarın fonksiyonel bütünlüğünü korumak için tasarlanan stent greftin, damar yaralanmalarının ve anevrizma tedavisini kolaylaştırarak ayrıca aterosklerozu önleyerek koruyucu bir etki gösterdiğini söyledi.

Dinç, stent greft sisteminin, damar rüptürasyonunun onarımını revaskülarizasyonu ile birleştiğinde ikinci bir prosedüre olan ihtiyacını hem de ilgili ara aşamayı ortadan kaldırarak hekime hibrit yaklaşım sunduğunu belirterek, "Tansiyon ve diğer faktörler bu zayıf anevrizma bölgesinin balon gibi şişmesine ve sonunda genişleyip yırtılmasına neden olabilir. Stent greft, arterle anevrizmanın üstüne ve altına sıkıca kapanır. Greft, zayıflamış arterden daha güçlüdür ve şişkinliği zorlamadan kanın içinden geçmesine izin verir. Ürünümüz, damardaki zayıf her noktayı güçlendirerek anevrizmanın patlamasını önlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır" dedi.

INVAMED Başkanı Dinç, "Stent greft, karmaşık vasküler hastalıkların cerrahi ve endovasküler tedavi kombinasyonu yoluyla tek aşamalı tedavisine olanak tanır. Stent'in Politetrafloroetilen (PTFE) greft bölümü, damarın cerrahi olarak erişilemeyen kısmını tedavi eder. Nitinol strutlar implantın, güvenli fiksasyonunu, geometrik konfigürasyonunu sağlar ve damarın doğal ark eğriliği boyunca beliren anatomik açısına uyum sağlamasına izin verir" diye konuştu.

Anevrizma yırtılmamışsa ve anevrizmanın boyutu 5 santimetre veya daha büyükse endovasküler stent greftleme için uygun olduğunu belirten Dinç, perkutan tedaviye uygun tasarlanan iletim sisteminin geleneksel cerrahiye göre daha az ağrı ve daha düşük komplikasyon riski özellikleri taşıdığını ve daha çabuk iyileşmeye olanak tanıdığını söyledi. Dinç, stent greftte bulunan çeşitli konumlarındaki radyoopak işaretleyicilerin, doğru konumlandırmayı sağlarken aynı zamanda implantın kanülasyonunu kolaylaştırdığını da ekledi.

Raşit Dinç, Türkiye'nin INVAMED'in, endovasküler anevrizmalarının tedavisini ilerletmek için son teknoloji endovasküler implantlar geliştirmeyi amaçladığını ve bu alandaki klinik araştırmalara öncülük ettiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.