"Aynı anda hem sendika temsilcisi hem de müdür olunmaz"

"Aynı anda hem sendika temsilcisi hem de müdür olunmaz"
YENİ SENDİKA (Yenilikçi Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası) Eskişehir İl Temsilcisi Abdulbaki Tekin, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından değerlendirmelerde bulundu.

YENİ SENDİKA (Yenilikçi Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası) Eskişehir İl Temsilcisi Abdulbaki Tekin, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanlığı seçimine yüksek oranda katılımın sağlanması ve seçimin olgunluk içinde geçerek sonuçlanmasının milletin demokrasi kültürünün bir göstergesi olduğunu belirterek, seçim sonucunun ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Seçimlerin geride kaldığını, bundan sonra yapılması gerekenin önümüze bakmak olduğunu belirten Tekin, "ülkemizin kalkınması, dar ve sabit gelirli vatandaşların insanca yaşayabilecekleri şartların oluşturulması, özellikle memur ve memur emeklilerinin refah seviyesinin yükseltilerek mutlu ve huzurlu bir yaşam temin edilmesinin önemli olduğuna vurgu yaparak, milli birlik ve beraberliği sağlayan ortak kültüre karşı aidiyet duygusunun sağlam bir şekilde vücut bulmasını sağlamanın önemini herkes anlamalı ve önümüzdeki günlerde kalkınmayı sağlayacak süreci başlatmanın yolunu açmalıyız" dedi.

Tekin, seçimin bittiğini, sıranın memur ve memur emeklisinin refahını sağlayacak düzenlemelerde olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"Ülkemiz, dünya siyaseti açısından önemli bir seçimi geride bıraktı. Başarılı ve demokrasiyle özdeşleşmiş bir seçim atmosferinin ardından ekonomiye gözlerimizi çevirmemiz gerekiyor. Zira memur ve memur emeklileri güç yaşam şartlarıyla yarına kavuşmaya çalışıyor. Satın alma gücü azaldı. Temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda değiller. Önümüzdeki Temmuz ayında memur ve memur emeklilerine yapılacak maaş zammının yoksulluk sınırının üstünde olması gerekmektedir. Memur emeklisine Aile Yardımı verilmeli; memura iki bayram ikramiyesinin yanı sıra vergi dilimi yükseltilmeli, vergi oranı yüzde 15’te sabitlenerek biraz olsun nefes alması sağlanmalı; az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınarak vergide adalet sağlanmalıdır. Özellikle sağlık teşkilatlarında çalışanların hafta içi, hafta sonu, bayram ve resmi tatillerde gece ve gündüz mesaileri için katsayı belirlenerek; gece nöbetleri için iki katı artırımlı, bayram ve resmi tatillerde tutulacak nöbetlerin dört katı artırımlı ücret ödenmesi sağlanmalıdır. Giyim kuşam yardımı artırılmalıdır. Seçim öncesinde verilen söz kapsamında; 3600 ek gösterge düzenlemesinde kapsam dışı kalan tüm çalışanların yararlanması sağlanmalıdır. Büyük kentlerde sağlık çalışanlarının ulaşımı yüzde 50 indirimli yapılmalı, ayrıca 5 bin TL “büyükşehir tazminatı” ve 5 bin TL kira yardımı yapılması sağlanmalıdır. Emekliliğe yansıyan tek kalem maaş üzerinde bir düzenleme yapılmalıdır. Söz de değil, yeni düzenlemelerle sağlık çalışanlarının refahı, huzuru ve kurumuna karşı aidiyet duygusu en üst seviyeye çıkarılarak moral ve motivasyonu sağlanmalıdır. Kısaca, ülkemizin yeni siyasi hükümeti dar ve sabit gelirli vatandaşların ekonomik ve sosyal haklarının iyileştirilmesi için düzenleme yapmalıdır.”

Tekin ayrıca, "aynı anda hem sendika temsilcisi hem de müdür olunmaz. Bu durum, sadece kamu sendikacılığını değil, dayanışmayı, hak aramayı, sivil toplum olgusunu da ayaklar altına almak demektir" diye belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.