Eskişehir'deki o proje tamamlanamıyor, olan Eskişehirliye oluyor

Eskişehir'deki o proje tamamlanamıyor, olan Eskişehirliye oluyor
CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan, “Sakarbaşı kaynaklarından Eskişehir’e içme, kullanma endüstri suyu sağlanması projesiyle” ilgili olarak; DSİ Genel Müdürlüğü ile ESKİ Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolü meclis gündemine taşıdı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ESKİ Genel Müdürlüğü tarafından; Eskişehir'in içme ve kullanma suyunun Porsuk barajından karşılanmakta olduğu, temin edilen suyun kalitesinin yetersizliği nedeniyle “Sakarbaşı” kaynaklarından su tahsisi yapılması konusu DSİ Genel Müdürlüğü ile çeşitli zamanlarda yapılan yazışmalarla talep edilmişti. CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan da konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya soru önergesi sundu.

Arslan’ın soru önergesi şu şekilde:

“Söz konusu protokolün 20’inci maddesi; “Protokolün; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine Bakanlığının uygun görüşlerinin alınmasının ardından yürürlüğe gireceği” hükmündedir. Bu hükme göre yaklaşık 3,5 yıl önce imzalanan protokol “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine Bakanlığının” uygun görüşlerine hangi tarihte sunularak iş ve işlemlere başlanılmıştır? Söz konusu içme, kullanma ve endüstri suyunun sağlanması ile ilgili raporlar ve projeler hazırlanarak tamamlanmış mıdır? Tamamlanma tarihi nedir? Rapor ve projeler tamamlandıysa T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına sunulmuş mudur? Sunulma tarihi nedir? Söz konusu rapor ve projeler sunulmuşsa Yatırım Programları ile İlişkilendirilmesi sağlanmış mıdır? Sağlanmadıysa gerekçesi nedir? Aradan geçen yaklaşık 3,5 yıla rağmen rapor ve projeler tamamlanmamışsa, bunun gerekçesi nedir? Eskişehir’imiz için elzem olan, Sakarbaşı kaynaklarından suyun ilimize getirilmesi hususunda projelerin tamamlanarak, bu projelere uygun içme suyu tesislerinin inşaatına ne zaman başlanılması planlanmaktadır? Projenin yaklaşık maliyet tutarı ne kadardır?”

Bakanlık tarafından Arslan’ın sorularına verilen cevaplar ise şöyle:

“Kararı 2020 Eylül ayında alınmasına rağmen, söz konusu protokolün ancak yaklaşık bir yıl sonra; 29 Kasım 2021 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı, projeye ait planlama raporu çalışmalarının 2024 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Planlama Raporunun onayının ardından işin ihalesinin gerçekleştirilmesi planlanıyor, Söz konusu projenin yatırım maliyetinin 2024 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 14 milyar TL olacağı öngörülüyor.”

“PROJENİN TAMAMLANMASI 5-10 YIL SÜRECEK”

Aldığı cevaplar üzerine Arslan, “Kararın alınmasının üzerinden yaklaşık dört yıl geçmesine karşın henüz planlama raporunun dahi tamamlanmadığı, ülkemizde yaşanan olumsuz ekonomik ve sosyal koşullar, tasarruf tedbirleri genelgesi kapsamında en az 3 yıl boyunca kamu yatırımlarının askıya alınacağı vb. diğer unsurlar dikkate alındığında, Sakarbaşı Kaynaklarından İçme, Kullanma Ve Endüstri Suyu Sağlanması Projesi yapım işinin başlama ve tamamlanmasının en az 5-10 yıl süreceği ortaya çıkmakta. Eskişehir’imize ve çok kıymetli hemşerilerimize yapılan bu haksızlıkları kabul etmeyeceğimizi, şehrimiz için elzem olan bu projenin bir an önce yaşama geçirilmesi için konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum