Çi Börek işinde durumlar kötü

Çi Börek işinde durumlar kötü
Son zamanlarda artan maliyetler Eskişehir’in meşhur yiyeceği çi böreğin de fiyatlarını etkiledi. Çi börek işiyle uğraşan esnaflar, kar marjlarının düştüğünü söyledi.

Son bir yıl içerisinde temel gıda ürünlerine gelen zamlar ile dükkan giderlerinin ve personel ücretlerinin artması çi börekçi esnafını kötü etkiledi. Son bir yıllık süreçte çi böreğin ana maddelerinden unun fiyatı üç kat, yağ fiyatları üç katın üzerinde, kıyma fiyatları 4 kat artış yaşadı. Soğan fiyatları ise kışın 30 liraya kadar çıktı.

HER ZAM FİYATA YANSIMIYOR

1 sene önceki fiyatlarla kıyaslandığında çi böreğin maliyetinin yüzde 300 oranında artış yaşadığını söyleyen Çİ Börek İşletme Sahibi Ahmet Ulupınar, ürünün satış fiyatında sadece yüzde 150’lik bir artış gerçekleştirdiklerini belirtti. Ulupınar, “Esnafımızın en büyük mağduriyeti; her gelen zammı fiyata yansıtamıyor olması. Yansıtsak 3-3 buçuk katı fiyat yazmamız gerekir. Şu an bir porsiyon çi böreğin porsiyonu 85-100 lira arasında. Biz zamları yansıtmaya kalksak ortalama 160-200 lira olur” diye konuştu.

ci-borek.jpg

Çİ BÖREK İŞ HACMİ ARTTI, KAR MARJI DÜŞTÜ

Çi böreğin diğer ürünlere göre ucuz kalmasından kaynaklı bu sezon yoğun talep gördüğünü vurgulayan Ulupınar, “Bu sene çi börekçilerin işleri arttı ama kar marjları artmadı, çok düştü. Çünkü maliyete gelen zamları ürünün satışına yansıtamadık ama iş hacmi yüzde 30 artmıştır. Esnaflar ‘en azından dükkanım açık kalsın’ düşüncesiyle fiyatları yükseltmiyor” ifadelerini kullandı.

Çİ BÖREKÇİLERİN BU KIŞ İŞİ ZOR

Dükkan kira fiyatlarındaki fahiş artışların işletmeyi yorduğunu, kredilerin kesilmesinin esnafı zor durumda bıraktığını aktaran Ulupınar, “Çoğu sektörün, restoranların ve özellikle çi börekçilerin bu kış yorulacağını düşünüyorum. Esnaflar, mali olarak dükkanlarını işletmek ve döndürmekte zorlanırlar” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum