Eskişehir'de üretici mağdur: Malları yanıyor...

Eskişehir'de üretici mağdur: Malları yanıyor...
Yeşil Sakarya Üreticiler Başkanı Süleyman Buluşan, yüksek hava sıcaklıklarının sebzelere zarar verdiğini, satışların düştüğünü ve üreticinin mağdur olduğunu dile getirdi.

Yeşil Sakarya Üreticiler Başkanı Süleyman Buluşan, Eskişehir bölgesindeki yaprağı yenilebilen sebzelerinin iklim şartları dolayısıyla olumsuz etkilendiğini, üreticinin zor durumda olduğunu ifade ederek planlı üretime geçilmesi gerektiğini vurguladı.

“AŞIRI SICAKLARDAN MALLAR YANMAYA BAŞLADI”

Yaklaşık iki hafta önce yaşanan dolu yağışlarının sebzelere zarar verdiğini, ardından da yüksek hava sıcaklıklarının sebzeleri yaktığını söyleyen Buluşan, şöyle konuştu:

“İklim şartlarının çok sıcak olması dolayısıyla 15 gün önce yağışlardan dolayı mahsulümüz çürürken, hastalık yaparken; şimdi aşırı sıcaklardan mallar yanmaya başladı. Yaprağı yenilen her sebzemiz; ıspanak, dereotu, roka, maydanoz, özellikle marulda daha çok görülmeye başlandı son 3 gündür. Bizim için en büyük sıkıntı bir yanda bunlar olurken bir yanda da malın satılmaması. Bölgemizde aşırı derecede bir üretim var. Plansız bir şekilde üretim var. Geçen yıl ürünlerin para yapması nedeniyle hem üretici hem de tüccar bir nevi açgözlülük yaparak fazla ekim yaptı. Bunun cezasını da piyasanın olmaması dolayısıyla üretici çekiyor. Hallerde hala 3 yıl önceki fiyatlarla satış yapılıyor, üretici şu anda mağdur.”

“PLANLI ÜRETİME GEÇİLMELİ”

Yaşanan sorunların çözümü için planlı üretim vurgusu yapan Buluşan, “Sebze üreticisi çaresiz durumda; fiyat açıklama gibi, üretimi durdurma gibi bir şansı yok. İstanbul gibi dış illere yaptığımız üretimler çok sıkıntıda. 2 aydır üretici halen daha masraf karşılıyor, bir para kazanma şansı yok. 9 gün bayram tatili de bir diğer sıkıntımız. 9 gün tatil yapılıyorsa, üretici de düşünülsün bu ürünler satın alınsın, devlet buna bir çözüm bulsun. Biz üretmek zorundayız, üretmezsek ülke aç kalır. Böyle bir ortamda iş üretimden çıkar. Buğdayda gördük, verilen fiyat buğdayı ekme demektir. Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı artık planlı üretime geçmek zorunda. Planlı üretim ve Pazar olmadıkça biz üretici; eker, saçar, süreriz vatandaş da devamlı pahalı yemeye mahkum kalır. Bundan 1-2 ay önce 30-40 lira olan ürünü şu anda tarlada 10 liraya satamıyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.