"Kredi musluklarının açılmasına ihtiyaç var"

"Kredi musluklarının açılmasına ihtiyaç var"
 Muhabir
ESGİAD Başkan Vekili Kerem Toparlar, eskisi gibi verilmeyen taksitli kredilere dikkat çekerek kredilerin yatırım ve üretim için önemine vurgu yaptı.

Toparlar, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Gergin bir seçim süreci yaşadık. Milletimiz tercihini yaptı. Sonuçlara saygı duyuyor ve kazananları tebrik ediyorum. Öte yandan hedefine ulaşamayan tüm siyasetçiler şapkasını önüne alıp düşünmeli, oyu düşen partiler ise neleri yanlış yaptığının muhakemesini mutlaka yapmalıdır.

Bildiğiniz gibi ekonomide önümüzdeki dönemin para politikası önceki gün itibari ile hemen hemen belli oldu. Bence çok zor bir karardı. Bir nevi Ateşten gömlek. Ne Heterodoks politikalardan vazgeçilmiş ne Ortadoks politikalara tam olarak geçilmiş. Oraya doğru bir yönelme var.

“Parasal sıkılaşmanın başlayacağı” yani faizlerin artacağına dair sinyal verilmesi ve makro ihtiyadi tedbirlerin kademeli olarak kalkacağının vurgulanmasını çok olumlu buluyorum. Ancak Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, ekonomiyi birden soğutmanın, yatırımların durması ve işsizliğin artması gibi sonuçlarından çekinmiş olacak ki en güçlü silahı olan faizi bütün beklentilerin altında tuttu. Ekonomiyi uzun süredir hareketli tutan enflasyondan tam olarak vazgeçilmeyeceğini en azından şimdilik böyle devam edeceğini gösterdi.

Dile getirdiğim gibi bu durum Ateşten Gömlek. Çok zor bir karar. Ama şunu da unutmamak gerekir ki, Para Politikası Kurulu, silahlarını zamanında kullanmazsa bir daha işe yaramıyor. Arjantin'de politika faizi yüzde 97 ama Arjantin pezosu hız kesmeden değer kaybediyor. Çünkü bir çok eşik aşıldı ve bu sırada faiz silahı kullanılmadı.

Siyaset sahnesi ve yeni para politikamız belli olduğuna göre bizlerde artık işimize dönebiliriz. Bildiğiniz gibi kredi musluklarının fazla açılması da enflasyonun bir sebebidir. Bu şekilde uzun bir süreç yaşadık. Bu kredilerin ne kadarı katma değere dönüştü tartışılır. Geldiğimiz süreçte acil durum önlemi olarak seçimden önce ticari krediler tamamen durduruldu. Şu an çok kısmi olarak açıldı ancak eskisi gibi taksitli krediler mümkün gözükmüyor. İş dünyasının o kredilere ihtiyacı var. Aksi taktirde yatırımlar ciddi sekteye uğrayacak ve enflasyon problemimizin yanına bir de işsizliği koyacağız. Stagflasyon oluşacak. O yüzden başta da belirttiğim gibi bu zorlu süreçte ekonominin yatırıma, üretime, yatırım ve üretim için ise kredi musluklarının açılmasına ihtiyaç olduğu aşikar."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.