112'yi yemek tarifi için bile arayan var!

112’yi yemek tarifi için bile arayan var!
Eskişehir Sağlık-Sen, sağlık hizmetlerinin en kritik görevlerini yürüten 112 Acil Hizmetleri çalışanlarının kendilerine gelen asılsız ihbarlar sebebiyle gerçek acil vakalara yetişmeyi engellediğini söyledi. 112 Acil Hizmetleri’nin...

Eskişehir Sağlık-Sen, sağlık hizmetlerinin en kritik görevlerini yürüten 112 Acil Hizmetleri çalışanlarının kendilerine gelen asılsız ihbarlar sebebiyle gerçek acil vakalara yetişmeyi engellediğini söyledi. 112 Acil Hizmetleri'nin etkin ve yerinde kullanımı için ülkemizde henüz bir bilinç oluşmadığını belirten Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Abdulbaki Tekin, 112 çalışanlarından bu yönde şikayet aldıklarını söyledi.
Asılsız ve basit ihbarlar sebebiyle gerçek acil vakalara yetişmenin engellendiğini belirten Tekin, vatandaşlarda bu bilincin oluşturulması için çalışma yapılması gerektiğini ifade etti. Vatandaşa 112 çağrısının nasıl yapılacağı, hangi vakalar için hizmet verildiği, şartlarının ve imkanlarının neler olduğu ile ilgili kamu spotu ve afiş çalışmaları yapılması gerektiğini vurgulayan Tekin "112 çalışanlarından öyle şikayetler almaktayız ki gerçekten çok şaşırtıcı şeyler. Köyünde yaşayan bir teyzenin otobüse yetişmek için 112 ambulansını çağırması, cep telefonu tamircilerinin yaptıkları telefonu test etmek amacıyla 112'yi araması, yemek tarifi almak isteyenler gibi hem çalışanı zor durumda bırakan hem de gerçekten acil bir durumu olan vatandaşların hizmet almasını engelleyen bu tür davranışlar maalesef bazen insanların hayatlarını kaybetmelerine sebeb oluyor. Canını dişine takıp vakaya koşan sağlık çalışanları bu şekildeki suistimal vakalara ulaştığında hem moral ve motivasyon kaybı yaşamakta hem de hizmetin doğası gereği ortaya koyduğu özverisinin hiçe sayıldığını düşünmektedir. Bu konuda uygulanan cezai yaptırımların artırılması sorumsuz davranan vatandaşları caydırmada önemli bir etken olacaktır" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.