2. Samsun çıkartması

2. Samsun çıkartması
Sabahın erken saatlerinden itibaren mitingin yapılacağı meydana gelen vatandaşlar, kısa sürede alanı doldurdu. Mitinge, hafta içinde seçim işbirliği yapacaklarını açıklayan CHP lideri Baykal ve DSP lideri Sezer’in birlikte...

Sabahın erken saatlerinden itibaren mitingin yapılacağı meydana gelen vatandaşlar, kısa sürede alanı doldurdu. Mitinge, hafta içinde seçim işbirliği yapacaklarını açıklayan CHP lideri Baykal ve DSP lideri Sezer'in birlikte gelmesi, büyük heyecan uyandırdı. Vatandaşlar, Baykal ve Sezer'in alana girişi sırasında "Türkiye sizinle gurur duyuyor" şeklinde slogan attı. Samsun'daki Cumhuriyet buluşması coşkulu oldu. 14 Nisan'da Ankara Tandoğan, 27 Nisan'da İstanbul Çağlayan ve 13 Mayıs'ta İzmir Gündoğdu meydanlarında yapılan Cumhuriyet mitingine bu kez Samsun ev sahipliği yaptı. Cumhuriyet Meydanı'nda saat 11.00'de başlayan miting için katılımcılar, günün erken saatlerinden itibaren alanı doldurmaya başladı. Miting için ayrılan Cumhuriyet Meydanı'na çıkan İstiklal, Çiftlik ve 19 Mayıs Caddeleri trafiğe kapatıldı. Miting alanının dolması üzerine vatandaşlar cadde ve sokaklara taştı.
BAYKAL VE SEZER ELELE
Mitinge, özel uçakla Samsun'a gelen ve hafta içinde, 22 Temmuz genel seçimlerinde işbirliği yapma kararı aldıklarını açıklayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, birlikte katıldı. Samsun Havaalanı'ndan aynı otobüsle miting alanına gelen iki lider ve partililer, katılımcılar tarafından coşkuyla karşılandı. Sezer ve Baykal alana girdiğinde "Türkiye sizinle gurur duyuyor" sloganları yükseldi. İki lider, mitingde bir süre kaldıktan sonra yine özel uçakla Ankara'ya dönmek üzere havaalanına geçti.
PANKLARTLAR VE SLOGANLAR
Alanda vatandaşlar sık sık "Ne ABD ne AB Tam bağımsız Türkiye", "Türkiye laiktir laik kalacak", "Çankaya yolları şeriata kapalı", "Ne mutlu Türküm diyene", "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganları atılırken, "Geldikleri gibi giderler", "Bu yıl tatil yok sandık var", "Vatan mevzubahis ise gerisi teferruattır", "Bugün Samsun'da yarın sandıktayız", Çankaya'yı temiz tuttuk şimdi sıra mecliste" "352 taze yumurtadan cumhurbaşkanı çıktı mı?" gibi pankartlar dikkat çekti. Mitingde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan, Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Şükrü Kumbasar ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birgül Ayman Güler de birer konuşma yaptı.
SAYLAN: "ŞERİATA, BÖLÜCÜLÜĞE,
IRKÇILIĞA VE DARBEYE KARŞIYIZ"
ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, yaptığı konuşmada "Yurtta Barış Dünyada Barış" anlayışla hareket ettiklerini belirterek, "Biz ulusça Misak-ı Milli sınırlarımız içinde farklılıklarımızın zenginliğiyle karşılıklı sevgi saygı ve barış içinde yaşamak istiyoruz" dedi. Herkesin fırsat eşitliği içinde hak ve ödevlerinin bilincinde ve insanca yaşaması gerektiğini ifade eden Saylan, "Biz şeriata karşıyız, biz bölücülüğe karşıyız, biz çocukları katil yapan ırkçılığa karşıyız, biz darbeye karşıyız. Bunu hep birlikte her zaman söylemeli ve içselleştirmeliyiz" şeklinde konuştu. Miting sırasında, Selda Bağcan, Sadık Gürbüz ve Rahmi Saltuk birer konser verdi. Mitinge katılanların, özelikle "Ankara'nın taşına bak" türküsüne yoğun biçimde katıldığı görüldü. Samsun Emniyet Müdürlüğü de miting nedeniyle yoğun güvenlik önlemi aldı. Miting alanını çevreleyen yüksek binaların bazılarına keskin nişancılar yerleştirilirken, alana giren vatandaşlar polis tarafından tek tek arandı. Mitinge, Ankara, İzmir, İstanbul, Diyarbakır ve çevre illerden çok sayıda vatandaş katıldı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'in yanı sıra SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ve HürParti Genel Başkanı Yaşar Okuyan da mitinge katılan isimler arasındaydı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.