Açlık sınırı 795 TL. ye ulaştı

Açlık sınırı  795 TL. ye ulaştı
Türk-İş, Aralık ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 795, yoksulluk sınırını 2 bin 588 TL olarak hesapladı. Türk-İş’ten yapılan yazılı açıklamada, konfederasyon tarafından yapılan açlık, yoksulluk sınırı...

Türk-İş, Aralık ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 795, yoksulluk sınırını 2 bin 588 TL olarak hesapladı.
Türk-İş'ten yapılan yazılı açıklamada, konfederasyon tarafından yapılan açlık, yoksulluk sınırı araştırması sonuçlarına yer verildi.
Açıklamada, "İnsan onuruna yaraşır bir yaşama düzeyi" için gereken harcama tutarının (yoksulluk sınırı) Aralık ayında 2 bin 588,36 liraya çıktığı belirtildi.
Aralık ayı itibarıyla dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken aylık harcama tutarının 794,63 TL olarak hesaplandığı kaydedilen açıklamada, geçerli olan asgari ücretin ise net 546,48 lira olduğu hatırlatıldı.
Açıklamada, "2010 yılında geçerli olacak asgari ücretin bu hafta açıklanması beklenmektedir. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi işveren-hükümet kesiminin yönlendirmesiyle belirlenecek asgari ücret, 'açlık ücreti' bile olmayacaktır" denildi.
Çalışanın yılbaşına göre yapması gereken ek harcama tutarının sadece gıda için 55 lira olarak belirlendiği ifade edilen açıklamada, gıdanın yanı sıra giyim, konut, ulaşım, diğer zorunlu harcamalar da dikkate alındığında son bir yıl itibariyle yapılması gereken ek harcama tutarının 179 liraya ulaştığı kaydedildi.
Açıklamada, "Ücret gelirlerindeki artış tutarının piyasada gerçekleşen bu harcama gereğinin altında, daha düşük belirlenmesi, çalışanların ve emeklilerin geçim koşullarını daha da bozan sonucu doğurmaktadır. Şehir içi ulaşım, elektrik zamlarının arkasından doğalgaza ve benzeri temel mal ve hizmetlere gelmesi beklenen zamlarla birlikte çalışanların yaşam düzeyi 'sefalet' sınırına yaklaşmaktadır" görüşüne yer verildi.
Açıklamaya göre, Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin "gıda için" yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,20 oranında artarken, gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 7,43 olarak gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.