"Asgari ücret fitrenin altında"

“Asgari ücret fitrenin altında”
TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, asgari ücretliden vergi yükünün kaldırılması çağrısı yaparak, silinen primler ve kesilen maaşlar nedeniyle gazilerin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi...

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Eskişehir Milletvekili Utku çakırözer, asgari ücretliden vergi yükünün kaldırılması çağrısı yaparak, silinen primler ve kesilen maaşlar nedeniyle gazilerin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi ve gazilere on beş yıl çalışma ile 3900 gün prim üzerinden emeklilik hakkı getirilmesini istedi. çakırözer, “Diyanet, ramazan ayında yoksullarımıza verilecek fitre fiyatlarını açıkladı. Bir ailenin aylık fitresi 3 bin 240 lira. 2 bin 324 lira olarak belirlediğiniz asgari ücret fitrenin bile altında kalıyor” dedi.
 “Gazi Meclis, gazilerine sahip çıkmalı”
Primleri silinen, maaşları kesilen yüzlerce gazinin mağduriyetlerine değinen çakırözer, “Kahraman gazilerimiz ulusumuzun onurudur. Onları en iyi koşullarda yaşatmak Gazi Meclis’in birinci önceliği olmalıdır. Bu torbada, binlerce gazimizin emeklilikleri için getirilen yirmi yıl çalışma, 5 bin gün prim şartları çok ağırdır, kabul edilemez. Kahraman gazilerimize geçmişte olduğu gibi, aynı engelli yurttaşlarımız gibi on beş yıl çalışma ve 3900 gün prim üzerinden emeklilik hakkı yeniden getirilmelidir” dedi.
“Asgari ücret fitrenin bile altında”
Torba Kanun Teklifi’nde işsizin, emekçinin, asgari ücretlinin derdine hiçbir çare olmadığını belirten çakırözer, asgari ücretten vergi yükünün kaldırılması çağrısı yaptı. çakırözer, “Diyanet, ramazan ayında yoksullarımıza verilecek fitre fiyatlarını açıkladı. Günlük 27 lira. Bir ailenin aylık fitresi 3 bin 240 lira. Yani 2 bin 324 lira olarak belirlediğiniz asgari ücret fitrenin bile altında kalıyor ama bu torbada yine asgari ücretlinin vergi yükünün kaldırılması yok” ifadelerini kullandı.
“Saray savurganlığının güvencesi”
Teklifte, yurt dışında yaşayanların beklentilerine de çare olmadığını vurgulayan çakırözer, dövizli BES uygulamasını da eleştirdi. çakırözer,  Mesele gurbetçinin emekliliği, gelecek güvencesi değil, ekonomik krizin önlenmesi, sarayın savurganlığının güvencesi. Biz daha ülkemizdeki emekçilerin bireysel emeklilik sistemine güvenini sağlayamamışken gurbetçilerimize, ‘Olsun, sen euroları gönder’ diyoruz. Oysa, Türkiye'de fonların durumu ortada, işçilerin İşsizlik Fonu'nda biriken milyarlarca liralık kara gün akçelerini işsizler dışında herkes kullanıyor. Biz işsizimizin birikimini bile kendisine ulaştıramazken gurbetçimizin döviz fonunun garantisini kim verecek” diye sordu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.