"Asıl rakamları Mart'ta göreceğiz"

“Asıl rakamları Mart’ta göreceğiz”
 TÜİK tarafından açıklanan Eskişehir ihracat rakamlarını değerlendiren Başkan Küpeli, “Eskişehir’in ihracatı ilk iki ayda arttı. Esas durumu Mart rakamları açıklandığında göreceğiz” dedi. Eskişehir Organize Sanayi...

 


TüİK tarafından açıklanan Eskişehir ihracat rakamlarını değerlendiren Başkan Küpeli, “Eskişehir’in ihracatı ilk iki ayda arttı. Esas durumu Mart rakamları açıklandığında göreceğiz” dedi.


 


Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Türkiye İstatistik Kurumu (TüİK) tarafından açıklanan Eskişehir ihracat rakamlarını değerlendirdi. Başkan Küpeli, ihracat rakamlarındaki artışın sevindirici ancak verilerin salgının etkilerinin Türkiye’de görülmediği döneme ait olduğunu aktararak,  “2020 yılının ilk iki ayında Eskişehir’den gerçekleştirilen ihracatımızın artış trendinde olduğunu gözlemliyoruz. Eskişehir'de bu yılın şubat ayında, 2019 yılının aynı ayına göre ihracatımız yüzde 5,3 artarak 87 milyon 805 bin dolara, il olarak ithalatımız ise yüzde 12,1 artarak 69 milyon 890 bin dolar olmuştur. Eskişehir’den 2018 yılının ilk iki ayında gerçekleştirilen toplam ihracatımız 158,5 milyon dolar iken, bu rakam 2019 yılının aynı döneminde 172,5 milyon dolara çıkmış olup, ihracatımızdaki artış trendinin sürmesi sonucu söz konusu rakam 2020 yılının ilk iki ayında ise 179,5 milyon dolara ulaşmıştır. Bu artış trendi sevindirici olmakla birlikte, koronavirüsün(Kovid-19) daha ülkemizde etkilerinin görülmediği döneme ait verilerdir. Mart ve nisan verileri açıklandığında ihracatımızın ve sanayimizin içinde bulunduğu durumu daha net bir şekilde göreceğiz. İnşallah bu rakamlarda fazla bir gerileme görmeyiz. Bütün temennimiz bu yönde olmakla birlikte, ihracat yaptığımız birçok ülke gümrüklerinin kapalı olması ve yurtdışına giden mal lojistiğinde yaşanan sıkıntılar bizler açısından tedirginlik verici gelişmelerdir. Bu dönemin kısa sürmesini ve ülke olarak en az hasarla atlatmayı diliyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.