Ataç'tan açıklama

Ataç’tan açıklama
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Batıkent’te genç kadının köpekler tarafından saldırıya uğrayıp yaşamını kaybetmesi ile ilgili konuda bir açıklama yaptı.Ataç yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:"Geçtiğimiz...

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Batıkent'te genç kadının köpekler tarafından saldırıya uğrayıp yaşamını kaybetmesi ile ilgili konuda bir açıklama yaptı.
Ataç yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:
"Geçtiğimiz günlerde şehrimizde daha önce hiç yaşanmamış elim bir olay meydana gelmiştir.
Başkanlığım süresince ilçemiz sınırları içinde yaşayan her canlının yaşam hakkının sonuna kadar koruyup kollamaya çalışan biri olarak, kadim dostlarım Pütün ailesinin yaşadığı bu olaydan dolayı acım çok büyük.
Yıllardır kayıtsız satış, üretim, kırsaldan ve evlerden kent içine terk edilme nedeni ile sayıları kontrol altına alınamayan sokak hayvanlarının her şeye rağmen, sağlıklı, Zarasız ve kontrol altında tutulabilmesi için yoğun çaba harcamaktayız.
Biz yasaların çizdiği çerçevede görevlerimizi sürdürmeye çalışırken, en önemli eksik kayıtsız sahiplenme ve üreme konusunda yaşanmaktadır. Sokakta yaşayan hayvanların kontrol altına alınabilmesinin en önemli noktası, tüm hayvanların kayıt altında tutulmasını sağlamaktır. Böylece terkler nedeniyle yaşanan artışın önemli şekilde engelleneceği bilinmektedir.
Ancak bunun yapılabilmesi için vatandaşların ve bu konuda çalışan işletmelerin Belediyelerimizle ve diğer ilgili kurumlarla çok sıkı işbirliği yapması gereklidir.
Bunun da ötesinde komşu ilçe ve şehirlerde de bu konuda aynı duyarlılıkla hareket edilmesi önemli etken olacaktır.
Sayılar her yıl düşeceğine artmaktadır. Bunun en önemli nedeni yukarıda belirtildiği üzere, denetimsiz sahiplik, üreme ve terklerdir.
Bu konuda somut sonuçların alınabilmesi için öncelikli olarak yapılması gereken tüm ev hayvanları sahiplerinin ( kırsal dahil) Belediyemizle işbirliği yaparak hayvanların kayıt altına alınmasını sağlamak olmalıdır. Bundan sonrasında ise hayvanlardaki her türlü değişimin ( doğum, ölüm, hastalık ) Belediyemizle paylaşılması ve izlenebilir olması birçok sorunun ortaya çıkmadan çözümlenmesini sağlayacaktır.
Değerli hemşehrilerim,
Bu üzücü olayın ardından daha da geliştireceğimiz işbirlikleri ve bilgilendirme çalışmalarının bir daha böyle acılar yaşanmasını engelleyeceğini düşünüyorum.
Bu olayın açtığı yaraları sarmak, ancak ve ancak bir daha böyle bir olayın ortaya çıkmasına yol açmayacak ortamı yaratmakla mümkün olacaktır.
Biz yasaların bize verdiği yükümlülükleri yerine getirirken, bu üzücü olayın biz Eskişehir'lilere çok yakışan, insanın ve tüm canlıların yaşama haklarına saygılı ve koruyucu bakış açımızı ve davranışımızı değiştirmeyeceğine yürekten inanıyorum.
Tüm Eskişehir'lilere ve kadim dostlarım Pütün ailesine başsağlığı ve Erinç kardeşimize de Allah'tan rahmet diliyorum."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.