Bakan'dan Yücesan'ın önergesine cevap

Bakan’dan Yücesan’ın önergesine cevap
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, sokakta yaşayan ve çalıştırılan çocuklara yönelik yürütülen hizmetler sonucunda bugüne kadar 907 aile hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu, 252 ailenin de ceza aldığını bildirdi. CHP Eskişehir...

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, sokakta yaşayan ve çalıştırılan çocuklara yönelik yürütülen hizmetler sonucunda bugüne kadar 907 aile hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu, 252 ailenin de ceza aldığını bildirdi.
CHP Eskişehir Milletvekili Vedat Yücesan'ın sokakta yaşayan ve çalışan çocukların sayısına ve bu konuda yapılan çalışmalara ilişkin soru önergesini cevaplandıran Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, yürütülen çalışmalarla birlikte sokakta yaşayan ve çalıştırılan çocuklar konusunda olumlu sonuçlar alındığını söyledi.
Bu çalışmaların illerde oluşturulan Çocuk ve Gençlik Merkezleri aracılığıyla yürütüldüğüne dikkat çeken Çubukçu, 2007 Nisan itibariyle 44 merkez ve bu merkezlere bağlı olarak hizmet veren 8 gözlemevinin bulunduğunu bildirdi.
Yapılan çalışmalar sonucunda bugüne kadar 907 aile hakkında çocuğunu istismar etmesi ve sokakta çalıştırmaya devam etmesi nedeniyle suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden Çubukçu, 252 ailenin de bu nedenle ceza aldığını dile getirdi.
5 BİN 671 ÇOCUK
EĞİTİME KAZANDIRILDI
Bakan Çubukçu, ILO Türkiye Temsilciliği ile Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) arasında imzalanan protokol kapsamında toplam 13 ilde sokakta çalışan çocukların eğitime yönlendirilmesi çalışmalarının da devam ettiğini bildirdi.
Halen devam eden proje çerçevesinde bugüne kadar çalışma riski bulunan 3 bin 680 çocuğa ulaşıldığını ve bunların eğitime yönlendirildiğini kaydeden Çubukçu, bin 991 çocuğun ise çalışma hayatından tümüyle çekilerek eğitime kazandırıldığını söyledi.
Çubukçu, yapılan çalışmalar sonucunda ise toplam 5 bin 671 çocuğun eğitime kazandırıldığını, 3 bin aileye de danışmanlık ve sosyal destek hizmeti verildiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.