Belediye meclisleri 3 ay ertelendi

Belediye meclisleri 3 ay ertelendi
 Koronavirüs tehdidinin dünyada ve ülkemizde hızla yayılmasından sonra kamu, kurum ve kuruluşları da önlemlerini arttırdı. Belediye Meclisleri toplantıları da bu kapsama alındı.İç İşleri Bakanlığı’ndan gelen talimata...

 
Koronavirüs tehdidinin dünyada ve ülkemizde hızla yayılmasından sonra kamu, kurum ve kuruluşları da önlemlerini arttırdı. Belediye Meclisleri toplantıları da bu kapsama alındı.


İç İşleri Bakanlığı’ndan gelen talimata göre mücadele kapsamında büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantıları 3 ay ertelendi.


81 İl Valiliğine ilgili kararı gönderen İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, şu ifadelere yer verdi; “Yaşanan salgının biran önce engellenmesi, vatandaşlarımızın sağlık güvenliğinin korunması amacıyla; büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin çalışmalarına yönelik aşağıda belirtilen ilave tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür. Bu kapsamda, Valilik/kaymakamlıklarca 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri hükmü uyarınca büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantılarının ertelenmesi sağlanmalıdır. Bu süreçte mahalli idarelerin görevlerinin aksamaması/devamı için meclisin toplanmasının çok zorunlu olduğu hallerde ilgili mevzuatı çerçevesinde olağanüstü toplantı yapılmasına gerekli sağlık tedbirlerinin alınması sağlanarak izin verilebilecektir. Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin Vali/Kaymakamlarımız tarafından 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu hükümleri çerçevesinde gerekli kararların alınması; mahalli idarelerin konuya ilişkin bilgilendirilmesi sağlanarak uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda; bilgi ve gereğini arz ve rica ederim.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.