"Beslenme diş için çok önemli"

“Beslenme diş için çok önemli"
Diş hastalıklarında beslenmenin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Özel Oldcitydent Diş Hastanesi ağız, diş ve çene hastalıkları cerrahı Evre Balta “20 yaş cerrahi operasyonlarda son yıllarda büyük artış olmaktadır”...

Diş hastalıklarında beslenmenin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Özel Oldcitydent Diş Hastanesi ağız, diş ve çene hastalıkları cerrahı Evre Balta "20 yaş cerrahi operasyonlarda son yıllarda büyük artış olmaktadır" dedi.
Özel OLDCITYDENT Diş Hastanesi Ağız Diş ve Çene Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Dr.Dt.Evre BALTALI halk arasında yaygın görülen gömülü 20 yaş diş leri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gelişimsel olarak ağız içinde en son oluşan dişler 20 yaş dişleridir.
Alt ve üst çenede sağlı sollu olarak diş dizisinin en arkasındaki yerlerini ortalama olarak 20 yaşında aldıklarından, sürme yaşlarına istinaden bu ismi almışlardır. Son yıllarda değişen beslenme alışıklıklarına bağlı olarak çenelerin daralmasıyla bu dişlerin sürmesi için gerekli yer gittikçe daralmaktadır. Bu daralma sonucu oluşan 20 yaş dişleri ya tam olarak sürememekte veya da diğer dişleri öne doğru iterek sıkışmalarına sebep olmaktadırlar. Bu yer darlığı sonucu gömülü kalan dişler sıklıkla çeşitli problemler yaratabilmektedirler. Bu problemlerin başlıcaları şunlardır;
Gömülü dişin üzerini kaplayan diş etinin iltihaplanması Komşu dişin köküne veya gövdesine zarar vermesi
Dişin sürmesini sağlayan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan kistler
Gömülü veya yarı-gömülü 20 yaş dişlerinden kaynaklı problemlerin tek çözümü bu dişin uzaklaştırılmasıdır, Gene! kanı problem yaratma potansiyeli olan dişlerin erken safhada alınmasıdır. Böylece hem oluşması muhtemel bir sorun diğer dişleri etkilemeden engellenmiş olur hemde iyileşme süresi daha az sıkıntı ve daha kısa sürede tamamlanır dedi. Uzm. Dr. Balta ' Çene cerrahisi tarafından en sık yapılan cerrahi işlem 20 yaş operasyonlarıdır. 20 yaş dişlerinin kısmen veya tamamen gömülü olması, karmaşık kök yapıları ve alt çene sinir veya üste çene sinüs ile olan yakın ilişkileri nedeni ile Çene Cerrahisi uzmanlığı olan Diş Hekimlerince alınması uygundur. Bir Çene Cerrahisi uzmanınca yapılan 20 yaş cerrahi müdahalesi, genellikle hastaların 1-2 gün içinde günlük yaşantısına dönmesi ve 5-10 gün içerisinde de sıkıntılarının tamamen geçmesi ile sonuçlanmaktadır. Yirmi yaş dişlerinden kaynaklanan problemlerin belirtileri arasında ön dişlerin sıkışması, alt veya üst çene en arka bölgesinde ağrı ve şişlik, kötü ağız kokusu, baş ağrısı ve ağız açıklığının kısıtlanması sayılabilir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz sizde en yakın Diş Hastanesine baş vurarak basit bir Panaromik (tüm çene) röntgeniyle bir 20 yaş probleminiz olup olmadığını öğrenebilirsiniz' şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.