Beyaz altın için yeni ustalar yetişiyor

Beyaz altın için yeni  ustalar yetişiyor
Tepebaşı Belediyesi’nin Batıkent Beldeevi’nde açtığı lületaşı kursunda yeni ustalar yetişiyor. Yok olma tehlikesi yaşayan lületaşı sanatını yaşatmak ve bu sanata ilgi duyanları meslek sahibi yapmak amacıyla açılan Lületaşı...

Tepebaşı Belediyesi'nin Batıkent Beldeevi'nde açtığı lületaşı kursunda yeni ustalar yetişiyor. Yok olma tehlikesi yaşayan lületaşı sanatını yaşatmak ve bu sanata ilgi duyanları meslek sahibi yapmak amacıyla açılan Lületaşı işlemeciliği kursuna 12 kursiyer katılıyor. Lületaşı ustası Behçethan Aktaş tarafından Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri Batıkent Beldeevi'nde verilen kurs 15 Haziran'a kadar sürecek.
Dünyanın en zengin lületaşı yataklarına sahip olan Eskişehir'de lületaşı ustası sayısının sürekli olarak azaldığını söyleyen Behçethan Aktaş, Tepebaşı Belediyesi'nin lületaşı işlemeciliğine verdiği önem nedeniyle lületaşı sektöründe yeni bir umut ışığı doğduğunu belirtti. Kursiyerlerin son derece meraklı ve hevesli olduğunu belirten Aktaş, "Kursiyerlerimiz haftanın 3 günü beyaz altını işleyip, ona şekiller veriyor. İnanıyorum ki bu kursa ilgi önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Kursiyerlerimiz, bayanlara yönelik takıların yanı sıra Yunus Emre, Mimar Sinan gibi önemli şahsiyetlerin siluetlerini işliyorlar" dedi.
Lületaşı'nın Eskişehir'in en önemli hazinelerinden biri olduğunu söyleyen Tepebaşı Belediye Başkanı Dr. M. Tacettin Sarıoğlu, her yaştaki vatandaşlara yönelik ücretsiz olarak sunulan bu kursla geleneksel el sanatlarımızın yaşatılarak geleceğe taşındığını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.