Bıktıran cep mesajları 1 Mayıs’tan itibaren yasak

Bıktıran cep mesajları 1 Mayıs'tan itibaren yasak

1 Mayıs 2015 tarihinde girecek olan yasayla telefonlara ve e posta kutularına izinsiz reklam mesajı gönderilemeyecek. Firmalar reklam gönderebilmek için tüketicilerden izin almak zorunda kalacak. TÜKODER Şube Başkanı Sülahi Özalp,...

1 Mayıs 2015 tarihinde girecek olan yasayla telefonlara ve e posta kutularına izinsiz reklam mesajı gönderilemeyecek. Firmalar reklam gönderebilmek için tüketicilerden izin almak zorunda kalacak. TÜKODER Şube Başkanı Sülahi Özalp, onay almadan mesaj ve ileti gönderenlere 1000 liradan 5000 liraya kadar para cezası uygulanabileceğini söyledi.
Dernek binasında düzenlenen basın toplantısında yasayla ilgili olarak gazetecilere bilgilendirmeler de bulunan Özalp, tüketicinin izni dışında reklam ve pazarlama mesajı gönderenlerin önce uyarılacağını daha sonra ise 50 bin liraya kadar ceza verileceğini kaydetti. Yasaya göre internet ve cep telefonu üzerinden ticari elektronik iletilerin sadece tüketici onayı halinde gönderilebileceğini kaydeden Özalp, " Bu onay yazılı veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilecek. Onay almadan mesaj ve ileti gönderenlere 1000 liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. İzinsiz iletiler birden fazla kişiye gönderildiğinde ceza 10 kata kadar artacak ve 50 bin liraya ulaşacak" dedi.
Alıcının kendisiyle iletişime geçilmesi amacıyla iletişim bilgilerini vermesi halinde, mal ve hizmetlere ilişkin değişiklik ile ticari elektronik iletiler için ayrıca onay alınmayacağını da kaydeden Özalp, " Başka bir deyişle herhangi bir mağaza da tüketicinin iletişim bilgilerinin alınması onay alınması anlamına da gelecek. Firmalar en ucuz reklam yöntemi olan SMS ve e-posta göndermeye devam etmek için bugünler de tüketicileri SMS yağmuruna tutuyor. Çekilişle bazı ürünler vereceklerini beyan ediyor, adeta rüşvet teklif ediyor. Tüketicilere bu vaatlere kanıp istenmeyen mesaja izin vermemelerini tavsiye ediyoruz" uyarısında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.