"Bizi başarılı kılan Eskişehir'in insanlarıdır!"

“Bizi başarılı kılan Eskişehir’in insanlarıdır!”
Ercan Kardeşler Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ercan ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Ercan Eskişehir’de ki yatırımlarından söz ederken 100’den fazla kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Ahmet Ercan ayrıca; “Eskişehirliler...

Ercan Kardeşler Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ercan ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Ercan Eskişehir'de ki yatırımlarından söz ederken 100'den fazla kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Ahmet Ercan ayrıca; "Eskişehirliler kaliteyi hak ediyor. Bunun için çalışıyoruz!" diye konuştu.

RÖPORTAJ
• Ahmet Ercan'ı tanıyabilir miyiz? Biraz kendinizden bahseder misiniz?
1961 Ankara doğumluyum. Aslen Bolu, Mengenli'yim. Uzun yıllardan beri Eskişehir'de yaşıyorum. Eskişehir'de yaşamaya başlamadan önce uzun sayılacak bir süre İngiltere'de yaşadım. Türkiye'ye döndükten sonra; abilerimle birlikte tam 30 yıldır Eskişehir'de sektörün lider kuruluşu olan Ercan Kardeşler Kuyumculuk'u işletiyorum.

• Firmanızın hikayesi nedir? Ercan Kardeşler Kuyumculuk nasıl kuruldu?

Kuyum sektörüne ilk adımımız, 1970'li yıllarda abilerimle atılmıştır. Abilerim ve bizler de daha sonrasında sektöre girerek uzun zamandır kuyum işiyle uğraşıyoruz. İlk mağazamızı 1985 yılında, ikinci mağazamızı 1991 yılında açtık. Üçüncü mağazamızı 2000 ile 2012 yılları arasında işlettik. 2012 Şubat ayından itibaren de Ercan Kardeşler Kuyumculuk olarak Ercanlar Plaza'yı hizmete açtık. Başta Ercan Kardeşler Kuyumculuk ve Honda Plaza olmak üzere diğer sektörlerdeki işletmelerimizle birlikte toplamda 100'e yakın personel istihdam ediyoruz. Biz, tüm bu işleri gerçekleştirirken hiçbir zaman müşterilerimizle bir defalık bir iş yapmayı düşünmedik.

• Ercanlar Plaza fikri nasıl oluştu? Üç katlı kuyum mağazası gibi bir proje Eskişehir için önemli bir yatırımdır. Bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

Ercanlar Plaza'yı 1990'lı yıllarda gold market olarak düşündük. Ancak uzun zaman gold market için elverişli bir mekanın hazır olmasını bekledik. 2009 yılında TMSF'nin eski Türk Ticaret Bankası binasını satışa çıkarmasıyla bu binayı kendi özkaynaklarımızı kullanarak satın aldık. Binanın iç ve dış tasarımını büyük bir titizlikle yapıp insanların hizmetine sunduk. Aslında Ercanlar Plaza'nın zemin katı, yaklaşık 3 yıldır sektörde yıllardır sürdürdüğümüz vizyon çerçevesinde hizmet veriyordu. Ancak bize göre Eskişehir'de yaşayan insanlar neşesiyle, enerjisiyle ve hayata pozitif bakmasıyla her zaman daha iyi hizmeti hak ediyor. Bu yüzden örneğini ancak yurtdışında veya Türkiye'de yalnızca birkaç yerde görebileceği Ercanlar Plaza'yı onlara sunduğumuz için mutluyuz. Plazamızın birinci katını mücevherat için ayırdık. İnsanlarımız bu katın tamamında pırlanta ve değerli taşlardan oluşan nadide parçalarla karşılaşacaklar. Plazanın ikinci katını ise sadece alyans grubuna ayırdık. Eskişehir'in en büyük alyansevi olacak; ürün seçerken akılları birazcık karışabilir. Ancak alyans konusunda uzman arkadaşlarımız onlara memnuniyetle yardımcı olacaklardır. Bununla birlikte Ercanlar Plaza'da her zaman olduğu gibi muhtelif 14 ayar ürünlerde, muhtelif 22 ayar ürünlerde, çeşitli fantezi grubu ürünlerinde ve saatlerde arzu ettikleri ürünü bulabilecekler.

• Sadece mücevher için ayrılan bir kat; oldukça iddialı! Gördüğümüz kadarıyla geniş bir ürün yelpazesine sahipsiniz. Bunun özel bir nedeni var mı?

Evet, mücevher konusunda iddialıyız. Eskişehir'de yaşayan insanlar, kendilerini özel hissettirecek olan mücevheri ararken sıkıntı yaşıyorlar. Biz bu eksikliği kısmen gidermek ve onlara farklı alternatifler sunmak için mücevher katımızı hizmete açtık. Özellikle pırlanta konusunda kendi ürettiğimiz ürünlerde pırlantaların kalitesini yüksek tutuyoruz ve pırlantalarımızın tamamı, özel laboratuvarlarda, uluslararası geçerliliğe sahip şekilde sertifikalandırılıyor. Bu şekilde insanlara kaliteli pırlantaya sahip ürünleri, daha özel modellerle ve daha uygun bir fiyata sunuyoruz.

• Diğer bir katınızda tamamen alyans çeşitleri bulunmakta; evliliğe atılan ilk adım olarak alyansa değer veriyorsunuz sanırım?

Evet, alyansı çok önemsiyoruz. Alyansın, kadın ve erkek arasındaki sonsuz sevgiyi, sonsuz mutluluğu, sonsuz beraberliği ve sonsuz bağlılığı simgelediğini biliyoruz. Bu anlamda çiftlerin evlenirken aldıkları alyanslar, onların ömürleri boyunca kullandıkları özel anlam taşıyan yüzükler olacaktır. Ayrıca sürekli parmağınızda olacak bir yüzüğün kişiliğinizi de yansıtması önemlidir. Bunun için misafirlerimize farklı koleksiyonlar içerisinde, seçkin alyans modellerini sunuyoruz. Aynı zamanda Ercan Kardeşler Kuyumculuk olarak ürettiğimiz özel alyans modelleriyle üreticiden tüketiciye daha cazip koşullarla farklı alyans çeşitlerini de bulabilirler. Ayrıca alyans konusunda uzman arkadaşlarımız, çiftlere kendilerine uygun olan alyansı seçme konusunda da yardımcı olacaktır.

• Peki satış sonrası hizmetiniz var mı?

Sektörde 30 yıldır varız. Her zaman için müşterilerimizin bizden aldığı ürünle alakalı yaşadıkları sorunu, onların memnun kalacakları şekilde çözmeye çalıştık. Zaten bizim onlara ne kadar değer verdiğimizi biliyorlar. Bu yüzden bu sektörde başarılıyız. Satış sonrası hizmeti daha etkin şekilde gerçekleştirmek için tüm personelimizle ve onların deneyimiyle insanların hizmetindeyiz. Amacımız müşterilerin tüm sorularına en etkin şekilde cevap vermek ve sorunlarını çözmektir. Bu şekilde insanlarla aramızdaki bağı pekiştirmek istiyoruz.
• Ercan Kardeşler Kuyumculuk'u bu sektörde başarılı kılan nedir?

Önceliğimiz insanların onlara sunduğumuz hizmetten memnun kalmasıdır. Hiçbir zaman müşterilerimizle bir defalık bir iş yapmayı düşünmedik. Yaptığımız işin en iyisini yapmaya özen gösteriyoruz. Severek yapıyoruz ve yaptığımız işe ve insanlara saygı duyuyoruz. Onlara karşı tamamen dürüst davranıyoruz. Yaptığımız işlerle çiftçisinden doktoruna, işadamından akademisyenine kadar her kesime hitap ediyoruz. Kısacası bizi başarılı kılan Eskişehir'in insanlarıdır. Bu başarımızı yıllardan beri Eskişehir'deki kuyumculuk sektöründe en fazla vergiyi vererek gösteriyoruz.


• 2008 yılında talihsiz bir olay yaşadınız. Tarihe Türkiye'nin en büyük kuyumcu soygunu olarak geçti. Ulusal basından öğrendiğimiz kadarıyla yaklaşık 70 kilo altınınız çalındı. Bu tatsız süreç nasıl sonuçlandı? Biraz anlatır mısınız?

Kötü ve uzun bir süreçti. Devletimizin emniyet güçleri geniş kapsamlı ve titiz bir çalışmayla suçluları yakaladı. Neticesinde failler cezalandırıldı ve adalet yerini buldu. Ancak bu süreçte yaşadığımız şeyler o kadar meşakkatli ve enteresan ki sanırım bunun için de sizinle bir röportaj yapmalıyız.

• Son olarak ileriye dönük olarak büyüme planınız nelerdir? Bunun gibi başka projeleriniz de var mı?

Evet, bu plaza gibi veya farklı projelerimiz de her zaman için mevcuttur. Ancak bunun için işin finans kısmından ziyade Ercan Kardeşler Kuyumculuk'un 30 yıllık kültürünü benimseyecek yetişmiş personel sayısının artması bizim için önceliktir. Uygun şartlar oluştuğunda Eskişehir'de ve çevre illerde benzer mağazalar açacağız. Bunun için öncelikli olarak çarşıdaki eski Ziraat Bankası binasını kendi öz kaynaklarımızla satın aldık ve yeni bir projenin başlangıcına imza attık.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.