Çanakkale'de Türkiye inşaa edildi

Çanakkale’de Türkiye inşaa edildi
Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü dolayısıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen konferans, ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Topal’ın...

Çanakkale Zaferi'nin 100. Yıldönümü dolayısıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen konferans, ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Topal'ın konuşmacı olarak katılımıyla, Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşti.

Doç. Dr. Mehmet Topal, konuşmasına öğretmen adaylarından milli bilincin inşasında çok önemli bir unsur olan Çanakkale Zaferi'nin kazanıldığı toprakları görmelerini ve öğrencilerine de göstermelerini isteyerek başladı. İngiltere ve müttefiklerinin savaş içi ve savaş dışı her türlü önlemi almalarına rağmen başarılı olamadıklarını ve Çanakkale'den geri çekildiklerini belirten Doç. Dr. Mehmet Topal, Çanakkale'de çok fazla yetişmiş insanın kaybedildiğini ancak sergilenen kahramanlıkla ülkemizin geleceğinin inşa edildiğini söyledi. Çanakkale Savaşı'nın "Centilmenler Savaşı" olarak anılmasının da yanlış olduğunu belirten Doç. Dr. Mehmet Topal, centilmenliğin tek taraflı olduğunu çünkü Türk tarafının müttefiklerin hastane gemilerini vurmadığını ancak müttefiklerin, Hilal-i Ahmer bayrağı çekilmiş Türk hastane ve sargı merkezlerine saldırılar düzenlediğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.