Çıplak tepeler fidan ile buluşuyor

Çıplak tepeler fidan ile buluşuyor
25 yıl önce ağaçlandırılmasına başlanılan ama bir türlü istenilen seviyeye ulaşmayan Bozdağ ağaçlandırması Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu’nun Eskişehir’e yaptıkları ziyaret sırasındada gündeme gelmiş...

25 yıl önce ağaçlandırılmasına başlanılan ama bir türlü istenilen seviyeye ulaşmayan Bozdağ ağaçlandırması Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu'nun Eskişehir'e yaptıkları ziyaret sırasındada gündeme gelmiş ve Bakan özel talimat vererek Bozdağ'ı artık yeşil görmek istediklerini dile getirmişti.
Eskişehir Valiliği ile işbirliği halinde bir proje geliştiren Orman Bölge Müdürlüğü de Cumhuriyet Köyünün üst taraflarındaki boş alanları ağaçlandırmak için çalışmalara başladı. İlk önce 2500 dönümlük bir alan olarak başlanan çalışma, köyde mera hayvancılığının kalmadığı da dikkate alınarak köy merasının bir kısmının da projeye dahil edilmesi ile 5170 dönüme çıkarıldı.
Engebeli bir arazi yapısı olan alanda yer, yer erozyon sahaları da bulunuyor. Ağaçlandırılacak alanın makineli toprak işlemesine başlandı ve hızla devam ediliyor.
Toprak işlemesi bitmek üzere olan ağaçlandırma sahasına ilk fidanlar mart ayında dikilecek. Projenin toplam maliyeti ise yaklaşık 2 milyon lirayı buluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.