Cuma sonrası Kudüs protestosu

Cuma sonrası Kudüs protestosu
Amerika’nın Kudüs’ü İsraillin başkenti ilan etmesine ülke genelinde olduğu gibi Eskişehir dede büyük tepki gördü. Oluşturulan Kudüs platformunun çağrısı üzerine yüzlerce kişi dün sokaklara döküldü. Cuma namazı çıkışında...

Amerika’nın Kudüs’ü İsraillin başkenti ilan etmesine ülke genelinde olduğu gibi Eskişehir dede büyük tepki gördü. Oluşturulan Kudüs platformunun çağrısı üzerine yüzlerce kişi dün sokaklara döküldü.

Cuma namazı çıkışında bir araya gelen Eskişehirliler protesto içerikli pankart açarak Kudüs’ün başken ilan edilmesine tepki gösterdi. Platformun düzelmediği tepki ve protesto eylemine çeşitli dernek ve vakıfların yanı sıra bazı siyasi partilerde destek verdi.
Alınan kararı tanımadıklarını belirten Kudüs platformu dönem sözcüsü Musa Karadaş “özelde Arap dünyası başta olmak üzere İslam dünyası bütün Filistin topraklarına ve Filistin’in başkenti Kudüs’e sahip çıkmalı siyasi, ekonomik, hukuki her türlü desteği sağlamalıdır. İsrail’e ve İsrail’in yanında duranlara da siyasi, ticari ekonomik her türlü boykot, ambargo uygulanmalıdır. Derhal iç problemlerin sarmalıdan çıkıp herkes yüzünü Siyonizm etrafında buluşanlara çevirmelidir. Filistin ve Kudüs’ün müdafaasın her kesin mesuliyetidir. Türkiye, İsrail ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeli bu güne kadar Filistin aleyhine olan İsrail işgali lehine olan tüm anlaşmaları ve mahkeme kararlarını iptal etmelidir. Kudüs Filistin’in başkentidir. Bütün Müslümanların kutsalıdır. Hiç bir zaman İsrail’in başkenti olmayacaktır. Kudüs İslam’ın ilk kıblesidir” dedi.
Protesto gösterisine katılarak destek veren siyasi parti başkan ve temsilcileri de birer açıklamada bulunarak Kudüs’ün başkent ilan edilmesine olan tepkilerini dile getirdi. Yapılan basın açıklamalarının ardından eyleme katılanlar İki eylül Caddesi ve İsmet İnönü Caddesi güzergahından yürüyerek tepkilerini haykırdı. Eylem yürüyüşün ardından son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.