Eskişehir işsizlikte orta sıralarda

Eskişehir işsizlikte orta sıralarda

İşsizlik oranının en yüksek olduğu iller sırasıyla, yüzde 22,1’le Şırnak, yüzde 20,5’le Adana, yüzde 18,3’le Hakkâri oldu. İşsizlik oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla, yüzde 3,7’yle Ardahan, yüzde 4,1’le...

İşsizlik oranının en yüksek olduğu iller sırasıyla, yüzde 22,1'le Şırnak, yüzde 20,5'le Adana, yüzde 18,3'le Hakkâri oldu. İşsizlik oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla, yüzde 3,7'yle Ardahan, yüzde 4,1'le Kars ve yüzde 4,7'yle Bayburt olarak belirlenirken Eskişehir'deki işsizlik oranının yüzde 9,9 olduğu ortaya çıktı. Eskişehir bu yüzdeyle işsizlik oranının en yüksek olduğu 42'nci il durumunda.
İşgücünün önemli bir göstergesi olan işgücüne katılma oranının en yüksek olduğu iller sırasıyla, yüzde 66,3'le Rize, yüzde 65,4 Gümüşhane ve yüzde 62,5 Artvin olarak belirlendi. İşgücüne katılım oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla, yüzde 26,9'la Diyarbakır, yüzde 27,2'yle Siirt, yüzde 29,8'le Şırnak oldu. İşgücüne katılım oranında ise Eskişehir, yüzde 40,4 oranıyla 48'nci sırada. Türkiye'nin işsizlik haritasındaki il verilerine göre Eskişehir hem işsizlik oranında hem de istihdama katılım oranında komşu iller olan Afyon, Bilecik ve Kütahya'nın gerisinde kalmış durumda. Ancak verilerin bu şekilde ortaya çıkmasında şehrin göç alması ve nüfusunun yoğunluğunun önemli bir gösterge olduğu ortaya çıkıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.