ESKİŞEHİR TURİZMİNİ GELİŞTİRME ÇALIŞTAYI

ESKİŞEHİR TURİZMİNİ GELİŞTİRME ÇALIŞTAYI
Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, kentte turizmi geliştirmek için el birliğiyle ortak bir yol haritası oluşturulması gerektiğini söyledi.Kılıçlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Yaygın...

Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, kentte turizmi geliştirmek için el birliğiyle ortak bir yol haritası oluşturulması gerektiğini söyledi.
Kılıçlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Yaygın Eğitim Daire Başkanlığı ve Eskişehir Valiliği işbirliğiyle düzenlenen ''Turizmi Geliştirme Çalıştayı''nda yaptığı konuşmada, kentte birlikte iş yapma kültürünün gelişmediğini, ortak akıl sonucunda oluşturulan bir planla çalışma yapılmadığını belirtti. Eskişehir'in turizm anlamında potansiyeli bulunan merkezlere sahip olduğunu ifade eden Kılıçlar, şöyle konuştu: ''Birlikte hareket edersek sonuca daha çabuk ulaşırız. Yaptığımız çalışmaların bir master planı da olmalıdır. Kentte hızlı tren bulunuyor. Bu da kentin turizm potansiyelini artırdı. Ama hızlı treni kullanamadık. Hızlı trenle gelen vatandaşları karşılayacak bir turizm ofisi, yönlendirmeler falan yapmadık. Hızlı trenle gelen turistler için ön hazırlığımız olmadı. Bunun sıkıntısını çekiyoruz. Üretmeden, tüketmeye çalışıyoruz. Kente geldiğimde merkeze bağlı Kızılinler köyünde yapılması planlanan termal merkez için her şey bitmiş, yatırımcılar bekleniyor havası vardı. Kızılinler'de yapılması gereken çok şey var. Frig Vadisi'nde Eskişehir Ticaret Odası (ETO) bir tesis yapmış, başka yapılan bir şey yok. Kentte turizmi geliştirmek için el birliğiyle ortak bir yol haritası oluşturmalıyız. Yolumuza devam etmeliyiz. Yunus Emre'nin anma törenleri mahalli panayır havasından çıkmalıdır. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki Yunus Emre'yi Anma Haftası çok daha iyi kutlanacak.''
-''KENTE BİR SAĞLIK
MERKEZİ KAZANDIRACAĞIZ''-
İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Osman Gül de Eskişehir'in kültür ve sağlık turizminin bir arada yapılabileceği ender kentlerden olduğunu, kentte bulunan turizm merkezlerinin ve jeotermal merkezlerin daha da görünür hale getirilmesi gerektiğini bildirdi.
Kentin yerli ve yabancı turistler için bir cazibe merkezi haline dönüştürülmesini amaçladıklarını anlatan Gül, ''Kentte turizm günü birlik turlarla yapılıyor. Kızılinler'de süren çalışmaların tamamlanmasıyla kente bir sağlık merkezi kazandıracağız. Böylece turistler kentimize gelerek konaklayacak. Kent ekonomisine katkı sağlayacaktır. Kentimiz kongre turizmine de ev sahipliği yapabilecek bir yerdir'' dedi. Etkinliğe, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, ETO Başkanı Harun Karacan ve öteki ilgililer katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.