"Eskişehir Türkiye'nin yansımasıdır"

“Eskişehir Türkiye’nin yansımasıdır”
Dün Eskişehir’e gelen ve Vilayet Alanı’nda Eskişehirlilere hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Eskişehir hedeflerini anlattı. Eskişehir’de bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, Eskişehir...

Dün Eskişehir'e gelen ve Vilayet Alanı'nda Eskişehirlilere hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Eskişehir hedeflerini anlattı. Eskişehir'de bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, Eskişehir için tarihi bir gün yaşandığını söyledi. Gelişen Türkiye'nin yansımanın Eskişehir olduğunu belirten Erdoğan, yapılan açılışların da Eskişehir'e çok büyük katkılar sağlayacağını söyledi.
Eskişehir'in beklediği hemzemin geçitler, havaalanı ve çevre yolu ile ilgili de vaatler veren Erdoğan konuşmasında daha çor ülke çalışmaları üzerinde durdu.
BÜYÜKERŞEN; "İSTEKLERİMİZ VAR"
Vilayet alanında düzenlenen törende ilk olarak Yılmaz Büyükerşen konuştu. Eskişehir'in iki üniversitesi ile Türkiye'nin özel illerinden birisi olduğunu söyleyen Büyükerşen,başbakandan çeşitli isteklerde bulundu. Başta hemzemin geçitlerin yer altına alınması gerektiğini belirten Büyükerşen, ardından havaalanı ve çevre yolu ile ilgili isteklerde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Eskişehir'in her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini de belirterek, bu gelişime katkı sağlanması için Eskişehirlilerin bu isteklerinin yerine getirilmesi gerektiğini belirtti.
ÇALIŞICI; "ESKİŞEHİRLİ VEFALI"
Daha sonra kürsüye gelen Vali Kadir Çalışıcı ise Eskişehirlilerin, kendisine hizmet edenleri hiçbir zaman unutmadığını ve gelecekte de bu hizmetleri verenleri hatırladığını söyledi. Çalışıcı Mekece yolunun da tamamlanmasıyla Eskişehir7in limanlara bağlanacağını belirterek, tüm bu hizmetlerinde gelecekte Eskişehirliler tarafından hatırlanacağını ifade etti.
COŞKUN; "SANAYİ HAMLEMİZ SÜRÜYOR"
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun törende yaptığı konuşmada, ülke sanayisinin her geçen gün büyük hamleler yaparak büyüdüğünü iddia etti. Geliştirilen teknoloji ile, sanayi üniversite iş birliği ülke sanayisinin tüm dünya ile rekabet eder hale getirildiğini söyledi. Aynı durumun Eskişehir içinde geçerli olduğunu belirten Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, aynı büyümenin bundan sonra da emin adımlarla süreceğini vurguladı.
ÖZAK; "ESKİŞEHİR
YATIRIMLARIMIZ SÜRECEK"
Törende daha sonra bir konuşma yapan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak, bakanlığının Eskişehir'e yaptığı çalışmalardan bahsetti. İlk olarak AKP'nin ülke boyunca yaptığı duble yollardan bahseden Özak daha sonra sözü Eskişehir yatırımlarına getirdi. Geçmişte Eskişehir'in 108 kilometre olan yol ağını 822 kilometreye çıkardıklarını belirten Bakan Özak, Eskişehir'de hayata geçirdikleri 4 proje için 131 Milyon YTL harcandığını söyledi. Bakan Özak ayrıca çevre yolunun genişletilmesi ile güney çevre yolu projesinin de hayata geçirileceğini söyledi.
ÇELİK; "ESKİŞEHİR HEDEFİN ÜSTÜNDE"
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise Eskişehir7in eğitimde çok büyük bir rol üstlendiğini belirterek; "Eskişehir bizim koyduğumuz hedefleri aştı, Avrupa standartlarına geldi" diye konuştu.
Eskişehir'de 18 öğrenciye bir öğretmenin düştüğünü söyleyen Bakan Çelik; "Eskişehir'de yeni okulların, yeni dersliklerin yanı sıra 4 bin bilgisayarı da öğrencilerin kullanımına sunduk. Her okulda bir bilgisayar labaratuvarı oluşturduk ve her okulu internete bağladık. 6 olan Anadou Lisesi sayısına 5 daha ekledik, Sosyal bilimler ve Spor Lisesi gibi yeni okullar açtık" şeklinde konuştu.
ERDOĞAN; "ESKİŞEHİR'DE
BULUNMAKTAN MUTLUYUM"
Düzenlenen program dahilinde son olarak kürsüye çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gerek Eskişehir, gerekse ülke çalışmaları ile ilgili bir konuşma yaptı. Eskişehir'de bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren başbakan Erdoğan, hızla gelişen Türkiye''in yansımasının Eskişehir olduğunu ifade etti.
Eskişehirlilerin merakla bekledikleri hemzemin geçitler, havaalanı ve çevre yolu ile ilgili konulara da değinen Erdoğan pek çok vaatte bulundu.
KİŞİ BAŞI 10 BİN DOLAR
Erdoğan ilk olarak hükümet çalışmalarından söz etti. Başbakan Erdoğan ülkenin her geçen gün refaha kavuştuğunu ve bir devin yeniden ayağa kalktığını belirterek, "Bu ülkeyi gezen herkes, dünle bugün arasındaki farkın ne kadar büyük olduğunu görüyor. Türkiye ayağa kalkıyor. Bir dev yeniden uyanıyor. Bu öyle bir uyanış ki, inşaallah 2013 sonunda kişi başına milli gelir 10 bin doları yakalayacak. Türkiye'nin bu büyük değişimini gerçekleştiren millettir. Onun iradesi, gayreti, fedakarlığıdır.
Eğer Türkiye'ye yıllarını kaybettiren eski yönetimler milletin hissiyatına biraz kulak verebilselerdi, Türkiye zaten o karanlıkları yaşamazdı" dedi.
Konuşmasını sürdüren Erdoğan Türkiye'ye enerjisiyle, ekonomik dinamizmiyle, üretimiyle önemli katkılar sağlayan Eskişehir'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Bugün Eskişehir için tarihi bir gün.
Büyük bir azim, inançla kazanılan İnönü zaferinin yıldönümü.
Şehitlerimizin bize bıraktığı bu mukaddes mirası aynı şuur ve inançla yükseklere taşımaya kararlıyız" diye konuştu.
TÜRKİYE'NİN YANSIMASI ESKİŞEHİR
Bugün Eskişehir için önemli yatırımları hizmete açmaya geldiklerini, bunların arasında yollar, ilköğretim okulları, kent ormanı, sanayi yatırımları, tarım projeleri, alışveriş merkezi, oteller olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Hepsi Eskişehir'e katkı sağlayacak tesisler ve yatırımlar. Her geçen gün gelişen, standartlarını, hedeflerini yükselten Türkiye tablosunun bir yansımasını bugün Eskişehir'de görüyoruz. Türkiye, devlet yatırımıyla, özel sektörüyle, öyle büyük bir enerjiyle geleceğe koşuyor ki, biz artık yapılan tesisleri tek tek açmaya yetişemiyor, toplu açılışlar yapıyoruz. 'Türkiye büyük bir ülke, güçlü bir ülke' derken katsetteğimiz buydu zaten. Dünün krizler ülkesi Türkiye, bugün dünyadaki ekonomi otoritelerinin deyişiyle, 'büyük bir fırsatlar ülkesi' haline gelmiştir.
Bu değişim 4.5 yıla sığmıştır. Kararlı bir yönetim anlayışıyla, yediden yetmişe insanımızın büyük potansiyeliyle birleşince ortaya güzel bir tablo çıkmıştır" şeklinde konuştu.
GÜMBÜR GÜMBÜR YÜRÜYECEĞİZ
Başbakan Erdoğan tam olarak hedeflere varılmadığını ancak çok çalışarak bu hedeflere de ulaşılacağını belirterek şunları söyledi; "Her ay geniş bir coğrafyada şehir şehir dolaşıyoruz. Adeta bir dev yeniden ayağa kalkıyor. Bir millet, geleceği yakalamak üzere koşar adımlarla ilerliyor. Bu ülkeyi gezen herkes, dünle bugün arasındaki farkın ne kadar büyük olduğunu görüyor. Umutsuzluğun yerini pırıl pırıl umutların, yılgınlığın yerini dinamizmin aldığını görüyor. Bunu en çok bu ülkeye gelen yabancılar fark ediyor, tespit ediyor. Gittiğimiz zaman da bize söyledikleri şu; 'Türkiye artık sessiz bir devrim yaşıyor.' Onlar bu gerçeği gördükleri için de koşarak Türkiye'ye geliyorlar. Eskiden Türkiye'ye küresel sermaye olarak gelen yatırım miktarı ortalama 1 milyar doları geçmiyordu. Geçen yıl dışardan gelen küresel sermaye miktarı 20 milyar dolara ulaştı. Bu nasıl oldu? Bugün Mart ayının sonunu gördük. Hamdolsun şu anda 3 ayda 10 milyar doları aştı. İnşaallah bu hızla gideceğiz ve yıl sonuna kadar 20 milyar doları da aşacağız. Rakam ortada. Bugün 61 fabrikanın açılışını yapıyoruz. Bu sıradan bir olay değil. Türkiye ayağa kalkıyor. Bir dev yeniden uyanıyor. Bu öyle bir uyanış ki, inşaallah 2013 sonunda kişi başına milli gelir 10 bin doları yakalayacak. Yakaladığımız anda Türkiye'yi tutana aşk olsun. Mümkün değil. Yakalayamayacaklar bizi. Ondan sonra gümbür gümbür yürüyeceğiz. Bakınız, artık ihracatımızda makine, techizat ciddi manada yer alıyor. Eskiden gemiler dolusu tahıl gönderirdik bir parça makine alırdık. Şimdi bu devran değişti. Artık Türkiye Avrupa'ya makine ihraç ediyor. Nereden nereye geldik. Sizin sayenizde daha güzel olacak. Biz sadece yol gösterdik. Sadece öndeki takozları kaldırdık. Devam edeceğiz. Milletle beraber yürüyeceğiz. Çünkü siz bu güzelliklere layıksınız. Bunu başaracağız. Henüz hedeflere varmış değiliz. Ama ulaşacağız. Türkiye'nin bu kadar kısa zamanda aldığı mesafeler önemlidir. Kim bu gelişmeyi görmezden geliyorsa bu millete haksızlık ediyor, ayıp ediyor. Türkiye'nin bu büyük değişimini gerçekleştiren millettir. Onun iradesi, gayreti, fedakarlığıdır. Eğer Türkiye'ye yıllarını kaybettiren eski yönetimler milletin hissiyatına biraz kulak verebilselerdi, Türkiye zaten o karanlıkları yaşamazdı. Hükümet olarak bu süreçte büyük bir aşkla, şevkle çalıştık. Görevimizi layıkıyla yerine getirmenin gayreti içinde olduk. Bu ülke için hizmet üretmek isteyenin, fikir üretmek isteyenin önünü açtık. Ülkenin kaynakları zayi olmadı. Hırsıza, arsıza peşkeş çekilmesin diye gereken hassasiyeti gösterdik. Sadece israfı durdurarak, bürokrasiyi azaltarak elde ettiğimiz kaynaklar, bu ülkenin geleceğine yol olarak, köprü, okul, hastane olarak dönmeye başladı. Dünya çapında dev projeler tek tek hayata geçirildi."
DEVLET HER YERDE
Yol isteyenlere yol, suyu olmayan köylere su, okulu olmayan yerlere okul götürdüklerini, yanında bilgisayar, internet götürdüklerine ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:
"Dedik ki, Türkiye'yi 4 temel taş üzerinde yükselteceğiz. Eğitim, sağlık, adalet, emniyet. Eğitimi devletin bütçesinde birinci sıraya çıkardık. Şu anda bütçeden en büyük payı milli eğitime veriyoruz. Cehaletle savaş öncelikli prensipimiz de onun için. Türkiye'nin dört bir yanında, doğu batı ayrımı yapılmaksızın dedik ki, 'ilmi her tarafa aynı oranda götürmenin gayreti içinde olacağız'. Çünkü terk edilen bölgelerimiz vardı.
Niçin güneydoğulu, Karadenizli kendi bölgesinde üniversite görmesin. Karşımıza şöyle çıktılar; 'üniversiteyi kurmak mesele değil'. Dedik ki 'bizim hükümet olarak görevimiz üniversiteyi kurmak'. Oraya öğretim üyesi yetiştirmek, göndermek görevi bir kuruma verildi. Onun adı YÖK. Sen de onu yetiştirip oraya göndereceksin. Yetiştiremiyorsan yetiştirenler çıkar. Bu ülkede öğretim üyesi olmak isteyen bizim çok insanımız var. Biliyorsunuz, 15 ilimize üniversite karanını parlamentodan çıkardık. Şimdi 17 ile daha üniversite kurma kararını çıkartıyoruz. Böylece 9 ilimiz kalıyor. İnşaallah bu 9 ilimizi de sıraya alacağız. Böylece üniversite olmayan il kalmayacak."
HAVAALANI HAZİRAN AYINDA,
HIZLI TRENE AZ KALDI
Eskişehirlilerin en çok merak ettiği havaalanı meselesine konuşmasının bu bölümünde değinen Erdoğan havaalanında uçuşların Haziran ayı içerisinde başlatılacağını söyledi. Erdoğan, "Bunun için dayanışma içerisinde olmamız lazım. Biz her zaman buna hazırız. Biz milletin efendisi değil, biz milletin kölesiyiz, hizmetkarıyız. Böyle çıktık yola.
Burada üniversitemiz, valiliğimiz, büyükşehir belediyemiz, odalarımız el ele vereceğiz ve Eskişehir Havaalanı da böylece şehirlerarası hava trafiğine açılmış olacak. Eskiden İstanbul-Ankara arasında tren yolculuğumuz çok romantikti. Gece binerdik trene sabah Ankara'ya varırdık, 11-12 saat. Dünya zamanla yarışıyor. Onlar farklı bir şekilde Ankara-İstanbul arasını 2 saatte hallediyor. Biz niye yapamıyoruz, biz bunu yapamaz mıyız? Bunun adımını attık. Artık Ankara-Eskişehir arasının sonuna geldik. Eskişehir-İstanbul arasının da ihalesi yapıldı. Aynı şekilde Ankara-Konya arasını da yapıyoruz. Ankara-Konya arası da 1 saat 15 dakika arasına iniyor. Yerel-genel yönetim ayrımcılığına girmeden halka hizmeti ön plana çıkarmamız lazım. Çünkü Ankara'dan ülkenin herhangi yerinde bir yolun ne halde olduğu bilinmeyebilir. Bu ülke bizim, hepimizin. Şu partinin, bu partinin değil. Ülkeyi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracağız. Hepimiz buralarda bir müddet varız. 'Uzun, ince bir yoldayız. Gidiyoruz gündüz-gece.' Birbirimizle dayanışma içinde olamazsak, birbirimize destek veremezsek bir yere varamayız. Yanımızdaki gelip bizi geçer. Biz de onları uzaktan seyrederiz. Ama bu bize yakışmaz. Merhum şairimiz diyor ya; 'Bir zamanlar biz de millet, hem de nasıl milletmişiz. Gelmişiz dünyaya medeniyet nedir öğretmişiz.' Yeniden orayı yakalamamız lazım. 79 senede Türkiye'nin milli geliri 189 milyar dolara ulaştı. Ama 4 senede biz bunun üzerine 210 milyar dolar koyduk. Bu, sanayicilerimiz, iş adamlarımızla hep beraber oldu" diyerek sözlerini tamamladı.
Erdoğan, daha sonra 212 tesis ve yatırımın açılışını toplu olarak yaptı.
SON GAZİYİ ZİYARET ETTİ
Başbakan Erdoğan Vilayet Meydanındaki törenin ardından yaşayan son gazi olan Yakup Satar'ın evini bir ziyarette bulundu.
Ardından Hoşnudiye Mahallesinde bir eve ziyarette bulunan Başbakan Erdoğan o sırada açılışı yapılan İbis Otel'in önünde otel sahip ve yöneticilerine "Hayırlı olsun" dedi. Erdoğan tüm ısrarlara rağmen otele girmedi.
Erdoğan daha sonra Neo Alışveriş Merkezini açılışın gerçekleştirdi. Erdoğan son olarak Anemon Otel'de teşkilat üyeleri ile yemekte biraraya geldi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.