ESOGÜ umut kapısı oldu

ESOGÜ umut kapısı oldu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş, (SMA) hastalığının, yakın zamana kadar tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olarak bilindiğini ancak yeni geliştiren ve bu yılın başlarında...


Eskişehir Osmangazi üniversitesi (ESOGü) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş, (SMA) hastalığının, yakın zamana kadar tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olarak bilindiğini ancak yeni geliştiren ve bu yılın başlarında ABD’de kullanılmaya başlayan bir ilacın ülkemiz çocukları için umut olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ali Arslantaş açıklamasında şunları söyledi; “Söz konusu ilaç Eskişehir’de yaşayan SMA hasta yakınları tarafında kurulan SMA-DER adlı dernek tarafından Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılan görüşmeler sonucu geri ödeme kapsamına alınmıştır. İlaç tedavisi için Türkiye çapında belirlenen birkaç merkezden biri olan ESOGü Tıp Fakültesi çocuk Nöroloji Bilim Dalı’nda sadece Eskişehir değil Kütahya, Afyon, Bilecik illerini de kapsayan geniş bir bölgede bulunan SMA hastalarının tedavileri yürütülecektir. Bu kapsamda üniversitemiz Hastanesi’nde 05 Ekim 2017 tarihinde ilk dört hastaya ilaç tedavisi başarı ile uygulanmıştır. Ayrıca kısa süre içinde uygun olan diğer hastalara da ilaç uygulanması planlanmaktadır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.