Fidan dikme yerine pikniğe götürdüler

Fidan dikme yerine pikniğe götürdüler

Eskişehir Çevre Derneği Başkanı Güner Sümer, hatıra ormanı için 3 ayı aşkın süredir çalışma yaptıklarını söyledi. Pazar günü çeşitli okul öğrencilerinin katılımıyla fidan dikmeyi planladıklarını belirten Sümer,...

Eskişehir Çevre Derneği Başkanı Güner Sümer, hatıra ormanı için 3 ayı aşkın süredir çalışma yaptıklarını söyledi. Pazar günü çeşitli okul öğrencilerinin katılımıyla fidan dikmeyi planladıklarını belirten Sümer, 17 Nisan Cuma akşam Orman Bölge Müdürlüğü'nden bir yetkilinin kendilerini arayarak 'Muttalip'te yerimiz kalmadı. Fidan dikimini iptal ediyoruz' dediğini anlattı. Hava Şehitliği önüne 3 otobüsle gelen öğrencileri fidan dikme yerine pikniğe götürmek zorunda kaldıklarını diklerini ifade eden Güner Sümer şöyle konuştu:

"Fidan dikim etkinliğini daha önceden planlamıştık. Ocak ayında Eskişehir Valililiği'nden, Orman Bölge Müdürlüğü'nden ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nden izinler alındı. Bu organizasyon üç ayı aşkın süredir devam ediyor. Bunun davetiyeleri basıldı, okullara gidildi. 3 aydır süren faaliyet organizasyon bu. Ondan sonra geliyorlar Cuma akşamı yani 17 Nisan Cuma akşamı saat 19.00'da haber veriyorlar Orman Müdürlüğü'nden. 'Bizim Muttalip bölgesinde dikilecek yerimiz kalmadı. Onun için bunu iptal ediyoruz' dedi. Çevre derneği olarak orada bir hatıra ormanı oluşturacaktık. Biz her yıl bir hatıra ormanı oluşturuyoruz. Bu yıl da 19'uncusu. Biz öğrencilerle birlikte yapıyoruz. 3 aydan beri devam eden bir çalışma. Fidan dikmeye gelen çocukları otobüslerle Kentpark'a pikniğe götüreceğiz. Çocuklara kumanyalarını dağıttık. Orada piknik yapacağız. Çocuklar bir -bir buçuk saat Kentpark'ta dolaşacaklar daha sonra da tekrar buraya getirip evlerine göndereceğiz."

Çevre Derneği üyesi Hakkı Coşkun da "Bu etkinliği öğrencilerimizle birlikte yapıyoruz. Hatta hatıra ormanı tabelamız da hazır. Öğrenciler toprağı görecekti, fidanı dikimini göreceklerdi. Orada her sene alışmış bir adetimiz vardı. Orman mühendisi geliyor çocukları bilgilendiriyordu. Neden bu yıl böyle oldu? Biz bu öğrencilere ne cevap vereceğiz. Bu insanlar şimdi ormanı nasıl sevecek, bu insanlar toprağı nasıl sevecekler, beraber nasıl sevgiyi paylaşacağız" diye konuştu.

BAŞKA YER GÖSTERDİK

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri Muttalip bölgesinde fidan dikilecek alanın kalmaması nedeniyle Çevre Derneği yöneticilere merkeze bağlı Mollaoğlu Köyü yakınlarındaki bir yeri gösterdiklerini söyledi. Dernek yöneticilerinin bunu kabul etmediklerini öne süren yetkililer, "Muttalip bölgesinde bu yıl fidan dikimi yoğunlaşınca burada yer kalmadı. Biz de fazla bir uzak mesafe olmayan Mollaoğlu Köyü yakınlarında belirlediğimiz bir alanda çevre derneği yetkililerine fidan dikim yeri gösterdik. Ancak dernek yöneticileri bunu kabul etmedi" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.