Gün kadınların

Gün kadınların
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Şube Başkanı Aynur Saraç, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 83’üncü yıl dönümü nedeniyle bir açıklama gerçekleştirdi. Atatürk’ün,‘‘ Ey kahraman Türk kadını, sen...


Türk üniversiteli Kadınlar Derneği Şube Başkanı Aynur Saraç, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 83’üncü yıl dönümü nedeniyle bir açıklama gerçekleştirdi.

 Atatürk’ün,‘‘ Ey kahraman Türk kadını, sen omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın’’ sözünü alıntılayarak konuşmasına başlayan Saraç, Atatürk inkılaplarının topluma etkisi bakımından en önemlilerinden birinin kadın hak ve özgürlüklerini sağlayan inkılap olduğunu vurguladı. 1930 yılında belediye seçimlerinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındığını hatırlatan Saraç,‘‘ 5 Aralık 1934 yılında da TBMM kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan yasayı kabul ederek, Türk kadınına yasalar önünde erkeklerle eşit haklar tanımıştır. Gerçekleştirilen devrimle pek çok Avrupa ülkesinden önce Türk kadını seçme ve seçilme hakkını kazanmıştır. Bu çok önemli ve değerli günü kutluyoruz’’ ifadelerini kullandı.
Eskişehir Kadın Platformu üyeleri 5 Aralık 1934 Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin yıl dönümünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Platformun Dönem Sözcüsü Fatma Ader, Türkiye Cumhuriyeti’nin 5 Aralık’ta eşit yurttaşlık temelinde insan hak ve özgürlüklerine alana açarak çağdaş medeniyete ulaşma çabasını başlattığını ve başarı ile sonuçlandırdığını söyledi. Bu süreçte kadın-erkek eşitliğinin hayata geçirildiğini ifade eden Ader,‘‘ Devamında Türk kadınına pek çok çağdaş ülkeden önce seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Atatürk önderliğinde yapılan hukuki düzenlemelere ve alınan onca yola rağmen, ülkemizde kadın-erkek eşitliği uygulamaları açısından bugün varılan nokta ne yazık ki çağdaş dünyanın çok gerisinde kalmıştır. Türkiye’de kadın istismarı, kadınlara uygulanan şiddet, erken yaşta evlilikler, cinsiyet ayrımcılığı gibi durumlara hala kanayan yara olmaya devam etmektedir. Kadın erkek eşitliğinin sosyal ve siyasal hayatta tam ve koşulsuz gerçekleştiği bir geleceği birlikte inşa edeceğimize söz veriyoruz’’ şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.