Hem müdür hem makam şoförü

Hem müdür hem makam şoförü
Sosyal Hizmetler Eskişehir İl Müdürü Hasan Basri Canbaz, devleti tasarruf ettirmek için makam aracının şoförlüğünü kendisi yapıyor.30 yıldır çeşitli kamu kurumlarında değişik görevlerde bulunan Hasan Basri Canbaz (52),...

Sosyal Hizmetler Eskişehir İl Müdürü Hasan Basri Canbaz, devleti tasarruf ettirmek için makam aracının şoförlüğünü kendisi yapıyor.
30 yıldır çeşitli kamu kurumlarında değişik görevlerde bulunan Hasan Basri Canbaz (52), 4 yıl önce Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevine atandı. Sosyal hizmetler alanında yaptığı güzel çalışmalar ile takdir toplayan Canbaz, kendisine tahsis edilen makam aracının şoförünü geri göndererek, başka işlerde değerlendirilmesini istedi. Makam şoförünü böylelikle kabul etmeyen Hasan Basri Canbaz, yıllardır gece-gündüz mesai vakitlerinde makam aracını kendisi kullanıyor. Resmi makamlara bile giderken makam aracını kendisi kullanan Canbaz, bu uygulamayı, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün diğer birimlerinde de hayata geçirmek istiyor. Makam şoförü kabul etmemesinin amacını, devleti tasarruf ettirmek olarak açıklayan Hasan Basri Canbaz, "Makam şoförü bulundurmak bana lüks geliyor. Benim kendi aracım var. Kurumdaki görevim dışında bu aracı kendim kullanıyorum. Eğer kendi aracımı kullanabiliyorsam, makam aracımı da kullanabilirim demektir. Ben aciz değilim, elim ayağım tutuyor" dedi.
Avrupa'da bunun bir çok örneğinin olduğuna dikkati çeken Canbaz, "Avrupa'da bir kurum müdürü, görevi sırasında makam aracını kendisi kullanıyor. Artık, bunlar normal şeyler haline gelmeli. Bir kurumun müdürü olarak makam aracımı sürmem beni ne yüceltir, ne de alçaltır" diye konuştu.
Sosyal Hizmet İl Müdürü Hasan Basri Canbaz, bu yöntemle devlete hem maaş, hem de personel konusunda kendi çapında tasarruf sağladığını savunarak, "Şimdi bu durumu, kurum içerisinde giderek yaygınlaştırıyorum. Personelimin ehliyeti olanları da resmi plakalı araçları kullanmaları için izin alacağım. Artık, kurumdaki ehliyeti olan herkes resmi plakalı araç kullanabilecek. Her birimin başındaki müdür arkadaş da, artık makam şoförü kullanmayacak" açıklamasını yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.