Hükümet emekliyi umursamıyor

Hükümet emekliyi umursamıyor
Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı Arif Duru, 2010 yılı bütçesi ile ilgili görüşlerini açıkladı.Duru, 2010 bütçesinin 286 TL olarak belirlendiğini belirterek, "Bütçe gelirleri 236 milyar 794 milyon olarak belirlendi....

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı Arif Duru, 2010 yılı bütçesi ile ilgili görüşlerini açıkladı.
Duru, 2010 bütçesinin 286 TL olarak belirlendiğini belirterek, "Bütçe gelirleri 236 milyar 794 milyon olarak belirlendi. Bu durumda bütçe açığı 50 milyar 134 milyon TL öngörülüyor. Faiz giderlerinin bütçe üzerindeki baskısı sürüyor. Faiz giderleri için ayrılan ödenek ise 56 milyar 750 milyon TL olarak gözükmekte" dedi.
Bütçenin temel büyüklüğüne bakıldığında sosyal harcamalara ayrılan payların yetersiz kalacağı, emekliler ile ilgili özel bir düzenlemenin olmaması durumunda yapılacak TÜFE artışlarının hiçbir şekilde koruma aracı olamayacağının net bir şekilde görüldüğünü dile getiren Duru, "5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda gelir ve aylıkların arttırılmasına ilişkin TÜFE maddesinin yetersizliği karşısında 2010 bütçesinde kamu çalışanlarına ve emeklilerine yapılacak artışların işçi emeklisi ve Bağ-Kur emeklileri için esas alınacağı düzenlenmediğinden mevcut eşitsizlikler daha da büyüyecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu 5502 sayılı yasa ile Sosyal Güvenlik Kuruluşları tek çatı hedefi uygulama tam anlamı ile gerçekleşmediği mevcut uygulamalarla görülmektedir. Sağlık sistemimiz katkı paylarıyla paralı bir yöne doğru götürülmektedir. Bu gelir aylıklarıyla katkı payı ödeyecek güçleri olmadığından sağlık haklarımız risk edilmektedir. Maliye Bakanlığının katkı paylarıyla ilgili yayınladığı sağlık uygulama tebliği geçim zorluğu çeken kesimleri zor duruma sokacağından tebliği geçim zorluğu çeken kesimleri zor duruma sokacağa benzemektedir. Bizleri yönetenler bu durumu gözden geçirirken ilgili sivil toplum örgütlerinin görüşlerini alarak ilgili kanunda düzenleme yapmaları gereğine inanmaktayız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.