“İhtiyacı olan insanlara can oluyoruz!”

"İhtiyacı olan insanlara can oluyoruz!"

Bu hafta köşemize Gea Arama Kurtarma Grubu Eskişehir Şubesi’nin ekip liderlerini konuk ettik. Özcan Küçük ve Şafak Gürcan bizlere ekip hakkında bilgiler verdi. Küçük, “GEA Ekibi ulusal ve uluslararası alanda yaşamı tehdit...

Bu hafta köşemize Gea Arama Kurtarma Grubu Eskişehir Şubesi'nin ekip liderlerini konuk ettik. Özcan Küçük ve Şafak Gürcan bizlere ekip hakkında bilgiler verdi. Küçük, "GEA Ekibi ulusal ve uluslararası alanda yaşamı tehdit eden bütün felaketlerde, afet sonrasında enkaz altında kalmış insanlara ulaşmak için arama kurtarma operasyonları gerçekleştirmekte, ihtiyaç halinde afet bölgesinde tıbbi ve insani yardım faaliyetleri sürdürmektedir" dedi.


Kendinizi tanıtır mısınız?
İsmim Özcan Küçük. Bir kamu kuruluşunda memur olarak görev yapıyorum. 7 seneden beri Aktiffelsefe gönüllülerinden birisiyim. Aktiffelsefenin destek olma alanlarından biri olan Gea arama kurtarma grubu Eskişehir şubesinin ekip lideriyim.
Gea nedir ve neler yapar?
Mitolojide Toprak Ana anlamına gelen GEA, tamamı gönüllü üyelerden oluşan bir arama kurtarma, ekoloji ve sosyal kampanyalar grubudur. GEA Ekibi ulusal ve uluslararası alanda yaşamı tehdit eden bütün felaketlerde, afet sonrasında enkaz altında kalmış insanlara ulaşmak için arama kurtarma operasyonları gerçekleştirmekte, ihtiyaç halinde afet bölgesinde tıbbi ve insani yardım faaliyetleri sürdürmektedir.
1999'dan bu yana Düzce, Hindistan, Pakistan, Afyon, Bingöl, Haiti, Japonya, Van felaketleri gibi ulusal ve uluslararası alanda 40 dan fazla operasyona katıldık. Destek olmak isteyen herkes çeşitli zamanlarda açılan eğitim gruplarımıza dahil olabilir.
Gerçekleştirdiğiniz diğer faaliyetler nelerdir?
Arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra çeşitli zamanlar da ekolojik ve sosyal kampanyalar konusunda da faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Sürekli bir şekilde huzur evi ve çocuk yuvası ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Okul boyama ve tadilatları, yaşlı evi tadilatları, enstrüman kampanyaları yaptığımız diğer kampanyalar arasında. Ayrıca Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerinden öğrenciler topluma hizmet uygulamaları dersi kapsamında gelip kampanyalarımıza destek olabiliyorlar.
Peki oyuncak kampanyasından bahsedelim biraz da...
Devamlı bir şekilde farklı şehirlerdeki farklı şubelerimizle gerçekleştirmekte olduğumuz "Yalnız Oyuncaklara Yeni Arkadaşlar" isimli sosyal kampanyamızı 2009, 2012 ve 2013 tarihlerinde ise Eskişehir'de gerçekleştirmiştik. Çok başarılı geçen bu kampanyayı yoğun istek üzerine yeniden Eskişehir'de gerçekleştiriyoruz.
38.si olacak olan oyuncak kampanyamızın amacı; evlerimizde atıl durumda bulunan oyuncakları bir araya getirip sonrasında Gea gönüllüleri ile onların temizliğini, onarımını yaparak, yeni arkadaşları ile buluşturmak. Bu güne kadar gerçekleştirilen kampanyalarımızda 143 okulda 32.622 çocuğa ulaştık ve 117.634 oyuncak dağıtımında bulunduk. Minik kardeşlerimizle oyuncaklarımızı paylaşmaya herkesi davet ediyoruz.
Siz kendinizi tanır mısınız?
Ben Şafak Gürcan. Özel sektörde makina mühendisi olarak çalışıyorum. Eskişehir Gea arama kurtarma grubunun lojistik ekibindeyim. İnsanlara yardım etmek ve kendi potansiyellerimizi keşfetmek için Gea arama kurtarma ekibinde gönüllü olarak bulunuyorum.
Gea arama kurtarma eğitimleri almak mümkün mü?
Arama kurtarma grubuna hem ekip üyesi olmak için katılmak mümkün hem de sadece afet durumları oluştuğunda kendimize ve sevdiklerimize bilinçli bir şekilde yardım edebilmek için. Çünkü eğitimler içerisinde depremle birlikte yaşam, ilkyardım, yangın eğitimi, korku-panik gibi günlük hayatta da bize çok yardımcı olacak bilgiler veriliyor.
Son olarak mesajınız nedir?
Gea ekibine dahil olabilmek için açılan gea eğitim seminerlerine katılabilirsiniz. Ayrıca mayıs ayının sonuna kadar oyuncaklarınızı, Işıklar Mh. Gültuğrul Sk. No:6'da bulunan Aktiffelsefe dernek binasına getirebilirsiniz, getiremeyecek durumda iseniz 0222 220 51 66 nolu telefondan oyuncakların alınmasını talep edebilirsiniz.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.