"İNİM İNİM İNLİYORUZ"

"İNİM İNİM İNLİYORUZ"
Hükümetin uygulamalarına ve ekonomik koşulların zorluğuna isyan eden memurlar tepkilerini artırmaya başladılar. Dünde alanlara çıkan memurlar yaptıkları çeşitli eylem ve toplantılarla günümüz koşullarına olan protestolarını...

Hükümetin uygulamalarına ve ekonomik koşulların zorluğuna isyan eden memurlar tepkilerini artırmaya başladılar. Dünde alanlara çıkan memurlar yaptıkları çeşitli eylem ve toplantılarla günümüz koşullarına olan protestolarını dile getirdiler.
TÜRK BÜRO SEN'DEN GENEL GREV ÇAĞRISI
Türk Büro Sen Şube Başkanı İbrahim Dursun Genel merkez tarafından alınan genel grev çağrısını dün Eskişehir'de duyurdu. Dursun sendika binasında bir açıklama yaparak işçi ve memur tüm kesimleri genel gereve katılmaya çağırdı. Dursun yaptığı açıklamada sendika genel merkezinde yapılan istişare toplantısından çıkan kararları Eskişehir kamuoyu ile paylaştı.
Toplantıdan genel grev çağrısı için karar çıktığını belirten Dursun şunları söyledi; " Yapılan toplantımızda; 8 yıllık AKP iktidarı döneminde memurların, işçilerin, emekli, dul ve yetimlerin, dar ve sabit gelirlilerin açlıktan inim inim inlerken, yandaş zenginlerin yaratıldığı, devlet kaynaklarının hatırı sayılır kişi ve yandaşlara peşkeş çekildi. Bütün bu olumsuz gelişmelere karşı yasal, Anayasal haklarını kullanan kamu çalışanlarının tehdit edildiği, Hukukun ve demokrasinin hiçe sayıldığı "Ülkede demokrasi var, ancak benim dediğim olur" düşüncesinin hakim kılınmaya çalışıldığı, bir yönetimle karşı karşıya olduğumuz görüldü. Eğer demokratik tepkilerimizle ülkeyi idare edenleri uyarmazsak yarın çok geç olacağı düşüncesiyle, Konfederasyonumuz Türkiye Kamu-Sen'in alacağı her türlü eylem ve etkinliklere tam destek vereceğimizin kararı alındı.
25 Kasım 2009 tarihinde 1 günlük uyarı grevinin başarı ile gerçekleştirildiği ve bundan sonra atılacak adımların ülke genelinde genel greve gidilmesi gerektiği ifade edildi. Tüm bunların ardından sendika olarak genel grevinde memur ve işçi sendikaları ile birlikte bütün emek örgütleriyle birlikte gerçekleştirilmesi gerçeğinden hareketle, Türk Büro-Sen olarak, bütün memur ve işçi sendikaları ile emek örgütlerini hep birlikte genel greve davet ediyoruz"
VARDAR İŞ MERKEZİ ÖNÜNDE PROTESTO
Kamu Emekçileri Konfederasyonu'na bağlı sendikalar dün Vardar İş Merkezi önünde bir araya geldi. KESK üyeleri burada yaptıkları eylemde hükümeti sert dile protesto ettiler. Gece yarıları çıkarılan yasalarla sendikaların kıskaca alındığının belirtildiği açıklamada ise, örgütsüz bir toplum yaratılmak istendiğine dikkat çekildi. BTS şube Başkanı Rıdvan Bozan tarafından yapılan açıklamada emekçilerin yılları bulan alın terleri ile kazandıkları kıdem tazminatlarına göz dikildiğini savunarak; "Katkı payları veya dönüşüm projeleriyle eğitim ve sağlık hakları gasp edilmek isteniyor. Çalışanlara mezarda emekliliği reva gören sosyal devletin bütün kazanımları yok sayan SSGSS yasası çıkarılıyor. Tüm bunlara, emekçilere ve yoksul halkımıza yönelik bu saldırılara karşı herkesi bizimle birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz" diye konuştu.
Bozan açıklamasında işçi, memur yada başka kesimden herkesin aynı sorunlar altında ezildiğini belirterek ortak mücadeleye çağırdı.
Yapılan eylemde sık sık sloganlar atılırken, kalabalık daha sonra sessizce dağıldı.
TÜRK SAĞLIK SEN'DEN FAKSLI TEPKİ
Meclis genel kuruluna getirilen tam gün çalışma yasasına tepki gösteren Türk Sağlık Sen yöneticileri dün sendika binasında bir araya gelerek taleplerini içeren mektuplarını Ankara'ya gönderdiler.
Türkiye Kamu Sen'e bağlı Türk Sağlık Sen Şube Başkanı İsmail Türk burada yapılan fakslı eylemde yaptığı konuşmada yeni yasanın pek çok eksiklikler içerdiğini ifade etti. Yasa tasarısının kısa süre içerisinde yasalaşmasının beklendiğini söyleyen Türk; "Türk Sağlık Sen olarak öncelikle ifade etmek isteriz ki, devlette millete hizmeti kutsal bir görev olarak görüyoruz. Bu kutsal görevde de hekimlerimizin tam gün çalışmasını olumlu buluyoruz. Fakat yasa tasarısı bu haliyle eksiklikler ve adaletsizliklerle doludur. Biz yamalı ve sorunlu bir tam gün yasası yerine doğru düzgün, çalışanların hakkını koruyan ve genişleten bir yasa talep ediyoruz. Yasa bugünkü haliyle beklentilerimizi karşılamaktan çok uzaktır" diye konuştu.
Daha sonra sendika yöneticileri yasada istedikleri değişiklikleri içeren mektupları Ankara'ya faksladılar.
ADSM ÖNÜNDE EYLEM
Aynı yasa tasarısına karşı çıkan Memur Sen'e bağlı Sağlık Sen üyeleri de dün Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi önünde bir araya gelerek taleplerini içeren bir basın açıklaması yaptılar. Yasa tasarısının bugünkü şekli ile TBMM'den çıkması durumunda sağlık hizmeti sunanlar arasında mevcut adaletsizlik makasının daha da artacağını söyleyen sendika şube başkanı Mevlüt Çadır yeni yasa tasarısına karşı olduklarını söyledi.
Çadır burada yaptığı açıklamada hükümete seslendiklerini belirterek adaletsizliklerle dolu olan aysa tasarısının geri çekilmesi gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.