"İstiklal Marşı var Olma nedenimizdir!

“İstiklal Marşı var Olma nedenimizdir!
Tuna, İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Mehmet Akif Ersoy’un şiiri toplum için yazan ve Türkçe’nin bütün imkanlarını ustalıkla kullanan sarsılmaz...

Tuna, İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Mehmet Akif Ersoy'un şiiri toplum için yazan ve Türkçe'nin bütün imkanlarını ustalıkla kullanan sarsılmaz bir imana sahip olduğunu anlattı.
Ersoy'un Yunus Emre gibi hak yolunda halk ile beraber olunması sanat anlayışına sahip olduğunu belirten Tuna, şunları kaydetti:
"Mehmet Akif Ersoy 'Kahraman ordumuza' ithaf ettiği İstiklal Marşı'nı, şiirlerini topladığı eseri Safahat'a dahil etmemiş ve İstiklal Marşı'nın Türk milletinin eseri olduğunu beyan etmiştir. Türk milletinin özgürlüğe olan inancını, yokluk içinde dahi yüreğindeki iman gücüyle zafere ulaştırmanın coşkusunu yansıtan, inanç ve değerler dünyasının anahtar kelimelerinin bulunduğu İstiklal Marşı'mızı anlamak, aynı zamanda değerler dünyamızı anlamakla eş değerdedir. İstiklal Marşı, inanan ve inanmayanların ümitle birbirinden ayrıldığı, ateşten gömlek giydiğimiz bir dönemde bile geleceğe ümitle bakan, iman, ümit ve sebat telkin eden milli bir beyannamedir. İstiklal Marşı, aziz Türk milletinin hür yaşama azminin bir manifestosudur. İstiklal Marşı, ebedi olarak var olma irademizin edebi bir beyanıdır."
Tuna, Türk milletinin son ölüm kalım savaşından bir destan hatırası olan İstiklal Marşı'nın, Türk milletinin Anka gibi küllerinden yeniden doğduğuna dair millet hafızasını tazelediğini belirterek, şöyle devam etti:
"Hakk'ın vadettiği günleri, zaferi hem de Milli Mücadele'nin en buhranlı günlerinde müjdeleyerek ümit ışığı yaymıştır. Böyle bir şiirin tekrar yazılması demek, böyle bir ölüm-kalım savaşını yeniden yaşamak, aynı ateşten gömleği milletçe yeniden giymek demektir. Bu duygu ve düşüncelerle merhum Akif''n 'Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın' temennisini yineleyerek bu anlamlı gün vesilesiyle Milli Mücadele'nin önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, onunla gönül birliği eden silah arkadaşlarını, bu cennet vatanın uğruna canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi, ruhumuzun manevi cephesini İstiklal Marşı ile taçlandıran Mehmet Akif Ersoy'u rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Eskişehirlilere sevgi ve saygılar sunuyorum."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.