KADINLAR GÜNÜ'NDE KADINLARIN FERYADI

KADINLAR GÜNܒNDE KADINLARIN FERYADI
Son günlerde peş peşe yaşanan kadın cinayetleri başta olmak üzere şiddet, tecavüz, cinsel saldırı gibi olaylar nedeniyle adeta bir barut fıçısına dönen kadınlar,günlerini buruk bir şekilde kutladı.Espark Avm önünde bir...

Son günlerde peş peşe yaşanan kadın cinayetleri başta olmak üzere şiddet, tecavüz, cinsel saldırı gibi olaylar nedeniyle adeta bir barut fıçısına dönen kadınlar,günlerini buruk bir şekilde kutladı.
Espark Avm önünde bir araya gelen Eskişehir Demokratik Kadın Platform üyeleri, "Erkek Devletin, Yargının, Katillerin Peşinde, Kadınlar Direnişte, Yaşamak için Yıkacağız!" yazılı bir pankart arkasında sloganlar atarak bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yaklaşık sekiz yüz civarında kadının yer aldığı renkli yürüyüşte sık sık hükümet ve kadına yönelik şiddet olayları da protesto edildi. Çeşitli siyasi partilerin kadı komisyon üyelerinin de katılarak destek verdiği yürüyüş, Hamamyolu Caddesi Yediler Parkında son buldu.
8 Mart dünya kadınlar gününde alanlara dökülen Kadınlar, taleplerini haykırarak uygulanan politikalardan vazgeçilmesini dişle getirdi. Kadınlar günü etkinliğini düzenleyen Eskişehir Demokratik Kadın Platformu sözcüsü, Zelal Yardımcı, "Bizleri bu günde acımızı ve öfkemizi körükleyecek, sıkılı yumruklarımızı daha da yukarı kaldıracağımız bir katliamla karşı karşıya bıraktılar. Erkek-Devlet şiddetinin birikmiş bütün biçimlerini, vahşeti, katliam gerçeğini bir kez daha somutladılar bedenlerimizde. Özge canı yaktılar. 2014 yılında katledilen 294 kadın için duyduğumuz öfkeyi ve hıncı bu cinayet ile bilediler, bizleri direnişe davet ettiler. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını bile bile ve göstere göstere direneceğiz. Erkek Devleti, erkek yargıyı, kadın düşmanı AKP'yi alaşağı edeceğiz" dedi. Basın açıklamasının ardından yürüyüş ve eyleme katılan kadınlar, müzik eşliğinde halaylar çekerek günlerini kutladı. Kadınların yürüyüşü, olaysız bir şekilde sona erdi.

ADALARDA ANMA
ETKİNLİĞİ YAPILDI

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Eskişehir in birçok yerinde birbirinden farklı eylem, yürüyüş ve gösteriler gerçekleştirildi. Kadınlar Günü dolayısı ile Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde bir araya gelen Halk-Cephesi üyeleri de öldürülen yoldaşları anısına bir etkinlik gerçekleştirdi. Cephe adına söz alan Hatice Yüksel, kadına yönelik her türlü şiddeti kınadıklarını belirterek, AKP hükümetinin uygulamalarını eleştirdi. Düzenlenen eylem yapılan basın açıklaması ile son buldu. )

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.