“Kırım Tatar nüfusunu yok etme politikası devam ediyor”

“Kırım Tatar nüfusunu yok etme politikası devam ediyor”
Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Recep Şen, Rusya’nın Kırım’ı işgalinin 10’uncu yıl dönümü dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı.

Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Recep Şen, Rusya’nın Kırım’ı işgalinin 10’uncu, Ukrayna’yı işgal saldırısının ikinci yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Şen, Rusya’nın Türkiye’de gerçekleştirmeyi planladığı etkinlikleri de sert bir dille eleştirdi.

Şen yaptığı açıklamada, “Kırım Tatarlarının geleceği, adil bir barışa ulaşma, Karadeniz bölgesinde ve tüm dünyada güvenliği sağlama umutları tehdit altında olmaya devam ediyor. Bunun nedeni Rusya'nın devam eden saldırgan ve provokatif politikasıdır. İşgalci Rusya sadece silahlı bir şekilde Ukrayna topraklarını işgal etmekle kalmıyor aynı zamanda ağır bir dezenformasyon saldırısı da düzenleyerek mağdur konumuna gelmeye çabalıyor” ifadelerine yer verdi.

“KREMLİN, TÜRKİYE'DE PROPAGANDA ETKİNLİĞİ DÜZENLEMEYİ PLANLIYOR”

“Kırım'ın işgalinin ve Ukrayna'ya yönelik silahlı saldırganlığın başlamasının 10’uncu, Putin'in büyük ve kanlı bir savaş boyutuna taşıdığı çatışmanın ise ikinci yıldönümünde Kremlin, Türkiye'de bir dizi açık propaganda etkinliği düzenlemeyi planlıyor” diyen Şen, şöyle devam etti:

“Özellikle de 24 Şubat 2024'te, 2022'de Rus bombalarının ve füzelerinin Ukrayna'daki barışçıl şehir ve köylere düşmeye başladığı günün yıl dönümünde saldırgan ülkenin temsilcileri İstanbul'da, gerçek amacı uluslararası yaptırımları aşmayı kolaylaştırmak olan bir Türk-Rus iş forumu düzenlemeye çalışıyorlar. Bu alaycı tutumun doruk noktası ise savaş kurbanlarının yasının tutulduğu bu günde İstanbul'da, Rusya’nın savaşına verdiği destekle tanınan şarkıcı Valentina Lisitsa'nın sahne alacağı bir konser düzenleme planıdır. 24 Şubat'ta Ankara'daki Rus Evi de, sanki Ukrayna topraklarını işgal eden, aralarında Kırım Tatarlarının da bulunduğu binlerce vatandaşını öldüren ve yüzlercesini hapseden Rusya değilmiş gibi, utanmadan bir de ‘Durdurulamayan Trajedinin 10 Yılı’ başlıklı bir konferans düzenlediğini duyurdu.”

“UKRAYNA VATANDAŞLARINI SUÇLAMA HAKKI YOKTUR”

Şen, “Baskıcı Putin rejiminin kendi ülkesi içindeki muhalif sesleri nasıl yok ettiği kaza süsü vererek ortadan kaldırdığı tüm dünya tarafından açık bir şekilde bilinirken yoğun bir şekilde sürdürdükleri dezenformasyona karşı da tüm dünyanın özellikle de ülkemizdeki kamuoyu ve basın kuruluşlarının dikkatle yaklaşması gerekmektedir. Sivilleri gözetmeksizin Ukrayna’daki yerleşim yerlerini bombalayarak kadın çocuk, genç yaşlı demeden katliam gerçekleştiren bir ülkenin kendi öz savunma haklarını kullandıkları ve vatanlarını korudukları için Ukrayna vatandaşlarını suçlama hakkı yoktur” sözleriyle açıklamasını sürdürdü.

Kırım’daki Kırım Tatar nüfusunu yok etme politikasının devam ettiğini söyleyen şen, “10 yıllık Rusya işgali boyunca Kırım’daki soydaşlarımızın uğradıkları ağır baskı ortadadır. Milli liderlerimiz sürgün edilip vatanlarından uzaklaştırılmış, birçok aktivist soydaşımız öldürülmüş, kaçırılmış, gözaltına alınmış, hapislerde tutulmuştur ve bu ağır baskı ortamı hala devam etmektedir. Bu baskı ortamında Kırım’daki Kırım Tatar nüfusu ciddi oranda azalmış, Kırım’daki Kırım Tatar nüfusunu yok etme politikası şiddetli bir şekilde devam etmektedir. Tüm bu baskı ortamına rağmen yurtlarından vazgeçmeyen soydaşlarımızın sesini duyurmak ve Rus dezenformasyonuna karşı gerçekleri söylemek Türkiye’deki Kırım Tatarları olarak boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu. (HM)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.