Lületaşı tasarım yarışması

Lületaşı tasarım yarışması

Eskişehir Valiliği, kentin önemli değerlerinden lületaşı ile ilgili ulusal ölçekte bir tasarım yarışması düzenledi.Valilikten verilen bilgiye göre, bu yarışmayla, lületaşı kullanımında yeni ve farklı alanlar oluşturmak,...

Eskişehir Valiliği, kentin önemli değerlerinden lületaşı ile ilgili ulusal ölçekte bir tasarım yarışması düzenledi.
Valilikten verilen bilgiye göre, bu yarışmayla, lületaşı kullanımında yeni ve farklı alanlar oluşturmak, lületaşının tütün dışı kullanımında yeni alternatifler ortaya koymak, lületaşının, ''değerli-yarı değerli madenler, taşlar ve farklı malzemelerle'' bir arada kullanımıyla ekonomik değerini artırmak hedefleniyor.
Hediyelik eşya, ofis ürünleri, takı, aksesuar ve bunun gibi yeni alanlar açarak, lületaşının günlük yaşamda kullanım alanını genişletip ekonomik anlamda katma değer üretmek, sürdürülebilir bir pazar yaratmanın da amaçlandığı yarışma, Eti Şirketler Grubunun sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

-ÖĞRENCİ VE PROFESYONEL KATEGORİSİ-
Öğrenci'' ve ''profesyonel'' olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmaya akademisyenler ve tasarımcılar jüri olarak katılacak.
Öğrenci kategorisinde birinciye 4 bin lira, ikinciye 3 bin lira, üçüncüye 2 bin lira, mansiyon alan iki kişiye de 500'er lira verilecek.
Ödül almaya hak kazanan öğrencilerin tümü, Nisan 2011'de İtalya'nın Milano kentinde yapılacak ''Milano Design Week'' etkinliğine, konaklama ve yol masrafları karşılanmak üzere 5 günlük bir seyahate katılma hakkı da kazanacak. Yarışma, üniversitelerin tüm bölümlerinin lisans öğrencilerine açık. Katılımcıların üniversite öğrencisi olduklarını belgelemeleri gerekiyor.
Profesyonel kategoride ise yarışmacılara 10 bin lira birincilik, 5 bin lira ikincilik, 2 bin 500 lira üçüncülük ve biner lira iki ayrı mansiyon ödülü verilecek. Yarışma, katılmak isteyen tüm sanatçı ve tasarımcılara açık.
İlan edilen yarışmaya ilişkin soruların sorulması için son tarih 1 Şubat olarak belirlendi. 5 Şubatta sorular cevaplanacak. Proje teslimi için son tarih 5 Mart, jüri değerlendirmesi 12-13 Mart, sonuçların açıklanması 15 Mart, proje teslimi için son tarih 21 Mayıs, jüri değerlendirmesi 27-28 Mayıs, sonuçların açıklanmasının ve ödül töreninin tarihi de 28 Mayıs olarak belirlendi. Eserler 28 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında da izlenime sunulacak. Yarışma hakkında ''www.eskisehir.gov.tr/luletasi'' adresinden detaylı bilgi alınabilinecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.