Matemleri bir olan milletin kaderi de birdir

Matemleri bir olan milletin kaderi de birdir
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Aşure Ve Yemek Günü Düzenledi Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından bu sene 18’ncisi düzenlenen panel, aşure ve yemek günü yoğun bir katılımla gerçekleştirildi....

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Aşure Ve Yemek Günü Düzenledi
Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından bu sene 18’ncisi düzenlenen panel, aşure ve yemek günü yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
‘18. Geleneksel Sevgi Seli Aşure ve Muharrem’ etkinliğine; Vali özdemir çakacak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Kaymakamı Cemal Şahin, İl Müftüsü Bekir Gerek, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı İsmail Kılıç ve Eskişehir Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Kamer Ali Durur’un yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali çakacak, “Eskişehir Hacı Bektaş Velî Anadolu Kültür Vakfı tarafından “Sevgi Seli” adı altında bu yıl 18.’si düzenlenen “Aşure ve Yemek Günü”nde siz kıymetli kardeşlerimle birlikte olmaktan, beraber olmaktan; bu manevî havayı beraberce solumaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum.” dedi.
Muharrem ayında çok önemli hadiselerin olduğunu dile getiren Vali çakacak, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Muharrem ayı, çok önemli hadiselerin vuku bulduğu bir aydır:
Bazı peygamberler için kurtuluş veya müjde günü sayılan Muharrem ayı, Peygamberimizin sevgili torunu, ciğerpâresi, Hz. Hüseyin efendimizin ve çoğu ehl-i beytten 72 kişinin Kerbelâ’da önce açlık ve susuzlukla işkenceye maruz kaldığı, ardından da hunharca şehit edildiği bir felaket, musibet ve matem ayı olmuştur.
Kerbelâ Olayı, tüm Müslümanların ortak acısıdır. Hz. Hüseyin Efendimizin şehadeti tüm Müslümanların kalbinde aynı sızıyı oluşturur. Aradan asırlar geçmiş olsa bile her Muharrem ayı geldiğinde kabuk bağlayan yaralarımız yeniden kanar.
Bu nedenledir ki Hz. Hüseyin ve ehl-i beytin bu hadisedeki asil duruşu ve haksızlık karşısındaki onurlu mücadelesi bütün Müslümanların gönüllerinde taht kurmuş, ona ve yakınlarına zulmü reva görenleri ise insanlığın ortak vicdanında mahkûm etmiştir” diye konuştu.
Vali çakacak, konuşmasına şu sözlerle devam etti:
“ Hz. Hüseyin’i susuzluğa, yalnızlığa, katliama, Kerbelâ’ya terk etmiş olmanın sızısını o günden beri Müminler üzerlerinde ağır bir yük olarak taşıyorlar. O talihsiz günden beri, her 10 Muharremde hep birlikte gönlümüzden, yüreğimizden, zihnimizden ve döndüğünce dilimizden hüzün içinde “Hüseyin” deyip ah ediyoruz.
O talihsiz günden beri dualarımız, feryatlarımız, çığlıklarımız, ağıtlarımız, mersiyelerimiz arşı inletiyor. O günden beri Kerbelâ’da sahranın; denizlerde suların, arşta meleklerin ağladığını biliyoruz.
Matemleri bir olan milletin geleceği de, idealleri de, bu coğrafya üzerindeki kaderi de birdir, beraberdir ve ortaktır. Bizler, birbirimizle farklılıklar üzerinden iletişim kuramayız. İdeolojiler, semboller üzerinden konuşamayız. Bizler, birbirimize ayrı gayrı gözlerle bakamayız. Değil mi ki hepimizin gönlünde, yüreğinde Hüseyin var, Hüseyin sevgisi var? Değil mi ki hepimizin ciğerinde O’nun sızısı var? öyleyse birbirimize sevgiyle bakmak, bütün dünyaya sevgi penceresinden bakmak,  gönüllerimizi birbirimize açmak hepimizin vazifesidir!
Gün birlik günüdür, gün Hacı Bektaşî Velî’nin deyimiyle “Bir olma, iri olma, diri olma” günüdür; gün dayanışma, paylaşma ve sevgi günüdür.”
Programda, İl Müftüsü Bekir Gerek, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı İsmail Kılıç ve Eskişehir Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Kamer Ali Durur da birer konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından, Av. Yunus Emre Karabulut’un moderatörlüğünü yaptığı panele Prof. Dr. Alemdar Yalçın ve Zeynel Şahan konuşmacı olarak katıldı. Muharrem Orucu’nun Aleviler için anlamının konuşulduğu panelde Anadolu’daki Dergâhlar anlatıldı.
Panelin ardından, muharrem ayı dolayısıyla vatandaşlara aşure ve yemek ikramında bulunuldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.