Memurdan Başbakana mektup

Memurdan Başbakana mektup
Özellikle kamuda büyük bir ücret adaletsizliği bulunduğu, tüm kesimlerce kabul edilen bir gerçek OLDUĞUNU SÖYLEYEN Türk Büro Sen Şube Başkanı İbrahim Dursun, bu meseleyi konu alan bin mektubu başbakana gönderdiklerini söyledi.Konu...

Özellikle kamuda büyük bir ücret adaletsizliği bulunduğu, tüm kesimlerce kabul edilen bir gerçek OLDUĞUNU SÖYLEYEN Türk Büro Sen Şube Başkanı İbrahim Dursun, bu meseleyi konu alan bin mektubu başbakana gönderdiklerini söyledi.
Konu ile ilgili olarak bilgi veren Dursun; "Gerek aynı kurumda çalışan memurların ücretlerinde ortaya çıkan ücret uçurumları gerekse değişik kurumlarda aynı işi yapan memurların maaşlarındaki farklılıklar, Anayasamızın 55. maddesinde ifadesini bulan "adaletli ücret" ilkesine aykırı bir durum arz etmekte, kamudaki adaleti ve iş barışını bozan en önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır." Diye konuştu.
Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu'nun bu durumun giderilmesi amacıyla yürüttüğü faaliyetlere bağlı olarak 2006 yılında uygulamaya konulan "denge tazminatı", 2008 yılında "ek ödeme" adıyla yeniden düzenlendiğini kaydeden İbrahim Dursun, sorunun giderilmesi için mektup yazdıklarından söz etti. Dursun mektubun içeriğinde şu cümlelere yer verildiğini söyledi; "2008 yılı toplu görüşmelerinde imzalanan mutabakat metninde "halen 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre ödenmekte olan ek ödemenin, eşit işe eşit ücret prensibine uygun olarak 2012 yılı ortasına kadar kademeli bir şekilde artırılması" hükmü yer almaktaydı. Aradan geçen bir buçuk yılda bu yönde hiçbir adımın atılmaması, bugün memurlarımızın en önemli sorunu olan ücret konusunu içinden çıkılamaz bir hale getirmektedir. 2008 yılında varılan mutabakat uyarınca ücret adaletsizliğinin 2011 yılı sonuna kadar tamamen giderilmesi zorunludur. Oysa şu anda yaklaşık 1 milyon 500 bin kamu görevlisi emsallerinden aylık 102 TL ile 350 TL arasında daha düşük maaş almaktadır. Yetkililer 2008 yılı toplu görüşmelerinde, bu denli büyük bir uçurumun bir defada kapatılmasının bütçe imkânları çerçevesinde mümkün olmadığını, zamana yayılacak ve dönemler halinde yapılacak iyileştirmelerle kamuda eşit işe eşit ücret ilkesinin hayata geçirileceğini ifade etmiştir. Bu sorunun dört yıllık bir süre içinde çözüme kavuşturulması mutabakat metnine eklenmiştir. Ancak 2009 yılında bu yönde hiçbir düzenleme yapılmadığı gibi 2010 yılında da konu ile ilgili bir girişimin düşünülmediği görülmektedir. Bu konu ile ilgili gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve ücret dengesizliğin ortadan kaldırılmasını istiyoruz"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.