"Modern sistemi uygulamaya çalışıyoruz"

“Modern sistemi uygulamaya çalışıyoruz”
Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Kenan Dağaşan’ın emekli olmasının ardından bu göreve atanan Zeynel Ilıca, modern mahkeme yönetimi sistemini Eskişehir’de uygulamaya çalıştıklarını söyledi.Ilıca, yaptığı açıklamada,...

Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Kenan Dağaşan'ın emekli olmasının ardından bu göreve atanan Zeynel Ilıca, modern mahkeme yönetimi sistemini Eskişehir'de uygulamaya çalıştıklarını söyledi.
Ilıca, yaptığı açıklamada, Bölge İdare, İdare ve Vergi Mahkemelerinin 27 yıl önce kurulduğunu belirterek, söz konusu mahkemelerin görevini önceleri Danıştayın yaptığını kaydetti.
Türkiye'de 25 kentte Bölge İdare Mahkemesi bulunduğunu anlatan Ilıca, şöyle konuştu:
''Türkiye'de 43 ilde İdare Mahkemesi, 31 ilde Vergi Mahkemesi faal olarak görev yapıyor. Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi ilk kurulan mahkemelerden birisi. Kütahya, Bilecik ve ilçelerinden uyuşmazlıkları karara bağlıyor. İki idare, bir vergi mahkemesi var. 21 hakim 25 kalem personeli olmak üzere 46 kişi görev yapıyor. Geçen yıl 4 bin 111 dosya gelmiş, 3 bin 541'i karara bağlandı. Bu yıl 4 bin 639 dosya geldi, 3 bin 500'üne karan çıktı. Amacımız adaletin gecikmesine fırsat vermeden idarenin işlemlerinin hukuki denetimini yapmak.
Modern mahkeme yönetimi sistemini Eskişehir'de uygulamaya çalışmaktayız. Bu konuda Aydın Bölge İdare Mahkemesinde görev yaparken İsveç, Almanya ve Hollanda'da araştırmalar yaptım. Çağdaş modern sistem Aydın, Konya, Rize, Mardin ve Manavgat adliyelerinde uygulanmaya başlandı. Çalışmalar sonucunda Aydın'da Türkiye birinciliğimiz vardır. Eskişehir'de de Avrupa derecesi yapmayı hedefliyoruz. Hazırlanan www.eskisehirbim@adalet.gov.tr adlı web sayfamızı yayına açtık.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.