Odunpazarı esnafı yaza hazır

Odunpazarı esnafı yaza hazır
Eskişehir'in en turistik yerlerinden birisi olan Tarihi Odunpazarı Evleri bölgesindeki esnaf, bu yıl işlerinin geçen sezona göre daha yoğun olacağını düşünüyor.

Turistlerin en gözde bölgelerinden birisi olan Odunpazarı'ndaki esnaf pandemi sebebiyle yaşanan burukluğu bu yıl üzerlerinden atmaya hazırlanıyor.

İnsanların bir süre boyunca koronavirüs sebebiyle dışarıya çıkmaktan çok çekindiklerini belirten esnaf, bölgenin normaline göre daha durgun bir sezon geçirdiğini dile getirdi. Bu sene ise pandeminin tam anlamıyla sona erdiğini düşünen işletme sahipleri, bayram sonrasında işlerin daha da aktifleşmesini bekliyor.

Bazı esnaf personel sayısını arttırarak ve depolarını doldurarak hazırlıklarını tamamlarken, bazı esnaf ise sezona giriş yaparken Eskişehir'in güzelliklerinin daha güzel tanıtılması konusunda yetkililere çağrıda bulundu.

"Bu yıl insanlar pandemide evde kaldıkları sürenin acısını çıkartacaklar"

Odunpazarı'nda met helvacılığı yapan Hüseyin Güntop, bu yıl işlerin 2 ya da 3 kat daha aktif olmasını beklediklerini söyledi. Hazırlıklar çerçevesinde hem personel sayısını arttırdıklarını hem de depolarını doldurduklarını ifade eden Güntop, "Bu sene beklentilerimiz geçen seneye göre daha fazla. Çünkü artık pandemi tam anlamıyla hayatımızdan çıktı ve insanlar gezmek istiyorlar. İster istemez bir çekingenlik, bir yere gitme korkusu vardı ama artık normalleştik. Dolayısıyla işlerden beklentilerimiz daha yüksek. Geçen sene böyle değildi çünkü pandemiden bir sonraki sene olduğu için piyasa durgundu. O çekingenlik hala sürüyordu ama bu sene o olay artık bitti. Bu yıl insanlar pandemide evde kaldıkları sürenin acısını çıkartacaklar. Odunpazarı'nda 2 ya da 3 kat daha fazla aktiflik olacağını düşünüyorum. Esnaf olarak bu yönde hazırlıklarımız da sürüyor. Hem çalışma arkadaşlarımızı hem de üretici arkadaşlarımızı çoğalttık, depolarımızı doldurduk" dedi.

"Geçen sene işler durgundu, bu sene aktif ve daha da yoğunluk bekliyoruz"

Lületaşı ustası Zehra Aktaş ise, işlerinin açılmaya başladığını ve daha da aktifleşmesi için tanıtım çalışmalarının arttırılmasını beklediklerini belirtti. Özellikle lületaşının reklamı konusunda yeni hamleler yapılması gerektiğini düşünen Aktaş, "Artık pandeminin üzerinden 2 yıl geçti. Bu sene işlerimizin aktif olacağını düşünüyoruz. Lületaşı için daha fazla tanıtım çalışmaları yapılmasını bekliyoruz. Geçen sene işler biraz durgundu. Bu sene aktif, daha da aktif olması için lületaşının tanıtım çalışmaları arttırılabilir. Lületaşı sadece Eskişehir'de olmasına rağmen gelen müşterilerimizin bu konuda pek bilgili olmadığını görüyorum. Bence lületaşı gereken değeri görmüyor. Lületaşının esasında tüccarlık olmaması gerekiyor. Ustaların hepsi bir araya toplanmalı, gelen turistlere de bu konularda daha detaylı bilgi verilmeli. Evlerimizde gizli ustalarımız var, onlar dışarıya çıkarılmalı. Müşterilerimiz Eskişehir'i çok beğeniyorlar, burada kalmayı düşünen bile var. Ancak lületaşının da tanıtımı iyi yapılmalı" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.