Otomotiv yatırımı için İstanbul çıkartması

Otomotiv yatırımı için İstanbul çıkartması

Kentin tüm yöneticileri bir araya gelerek fabrikanın Eskişehir’e gelmesi için birlikte adım attı.Dev yatırımın Eskişehir’e gelmesi için Vali Mehmet kılıçlar nezaretinde İstanbul’a çıkartma yapan Eskişehir’in önde gelen...

Kentin tüm yöneticileri bir araya gelerek fabrikanın Eskişehir'e gelmesi için birlikte adım attı.
Dev yatırımın Eskişehir'e gelmesi için Vali Mehmet kılıçlar nezaretinde İstanbul'a çıkartma yapan Eskişehir'in önde gelen yöneticileri, Chery'nin Türkiye distribütörü Mermerler AŞ ile bir görüşme yaptı.
Vali Mehmet Kılıçlar öncülüğünde bir araya gelen Maliye eski bakanı ve Eskişehir Milletvekili Kemal Unakıtan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan, Anadolu Üniversitesi Rektörü Davut Aydın ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Fazıl Tekin, İstanbul'a tam bir çıkartma yaptılar.
Hep birlikte İstanbul'un yolunu tutan Eskişehir heyeti İstanbul ziyaretinde Çinli otomotiv firması Chery'nin Türkiye distribütörü Mermerler AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer ile görüştüler.
Eskişehir'in sanayi alt yapısı ve yatırıma olan zemini ile ilgili Yüksel Mermer ve icra kurulu heyetine bir brifing veren Eskişehir'in üst düzey yöneticileri Chery'nin yatırımını yapması için Eskişehir'in ortaya koyacağı imkanları da anlattılar.
Chery'nin Türkiye'de 2 bin dönüm arazi aradığının belirtildiği görüşmede, bu yatırım için Milli Emlak Müdürlüğü tarafından Eskişehir'de 3 bin dönüm arazinin ayrıldığı da ayrıca ifade edildi.
Chery Türkiye yatırımı için kararını önümüzdeki günlerde verecek. Eskişehir'in hayli iddialı olduğu kararın ardından Çinli firma Türkiye yatırımını gerçekleştirecek. Bulunduğu bölgeye hayli katkı sağlayacak olan fabrika bünyesinde 2700 kişiyi istihdam edecek. Komple yan sanayisini de fabrikanın kurulacağı kentte oluşturmayı düşünen firmanın Eskişehir için karar vermesi, kente de hayli ekonomik katkı sağlayacak. Chery'nin Türkiye yatırımının hacmi tam 1 Milyar Dolar olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.