Pişmiş Toprak'ta 6ncı sempozyum

Pişmiş Toprak’ta 6ncı sempozyum
Tepebaşı Belediyesi’nin bu yıl 6’ncısını düzenleyeceği Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu 10- 23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 10 Eylül saat 18.30’da eski Kurt Kiremit Fabrikası alanında açılışı...

Tepebaşı Belediyesi'nin bu yıl 6'ncısını düzenleyeceği Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu 10- 23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
10 Eylül saat 18.30'da eski Kurt Kiremit Fabrikası alanında açılışı yapılacak olan sempozyum öncesi basınla bir araya gelen Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, "Pişmiş toprak, yaşadığımız kentin kent kimliklerinden biridir" dedi. Ataç,sempozyum kapsamında yurtiçi ve yurtdışından katılacak sanatçıların, pişmiş topraktan heykeller yaparak kente armağan edeceklerini, sempozyumda, bilimsel sunumlar yapılacağını, seramik sergileri ile geleneksel üretim yapan üreticilerin sergilerinin açılacağını ve konserler verileceğini söyledi.Sempozyumda pişmiş toprağın; sanatsal, sektörel ve bilimsel olarak ele alınacağını söyleyen Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, yurt dışından gelen gönüllü gençlerin de sempozyumun tanıtımına katkı vereceklerini belirtti.
Ulusal Ajans aracılığıyla sempozyuma gelen gönüllü gençlerden Portekizli RuiDiogoBarbosaMoreıra da, Eskişehir'de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Basın ayağında destekçi olacağız. Daveti için başkan Ataç'a teşekkür ederiz" dedi.
ONBİR SANATÇI KATILIYOR
Geçmiş yıllarda Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu'na katılan sanatçılar, bu yıl da bizi farklı eserlerle buluşturacak. Yurtdışından 6, Türkiye'den 5 olmak üzere, onbir sanatçı pişmiş topraktan eserler yapacak. Bu yıl sempozyuma yurt dışından katılacak sanatçılar şunlar: WaliHawes (Hindistan), Rodney Harris (İngiltere), Lars- Erik Holm (İsveç), Mariann Ban (Macaristan), BrankoMilanoviç (Sırbistan), MaroKerasioti (Yunanistan).
Ülkemizden katılacak sanatçılar da şöyle: Prof. Nazan Sönmez (Hacettepe Üniversitesi) Doç. Kemal Uludağ(Anadolu Üniversitesi), Yrd. Doç. Semih Kaplan(Anadolu Üniversitesi),Öğr. Grv. Hasan Şahbaz, (Anadolu Üniversitesi) Bingül Başarır (Uluslararası Seramik Akademisi Üyesi).
YURTDIŞINDAN GELEN GÖNÜLLÜ
GENÇ KONUKLAR
Ulusal Ajans aracılığıyla; Avusturya, İspanya, Romanya, İngiltere, Portekiz, Macaristan, İtalya, Slovakya, Portekiz, Endonezya gibi ülkelerden 10 gönüllü, günlük fanzinler hazırlamak suretiyle ülkelerine sempozyum izlenimlerini iletecekler.
KONSERLER-GÖSTERİLER
10 Eylül pazartesi günü saat 18.30'da sempozyum alanındaki açılışta, TSM sanatçısı ve koro şef İnci Çayırlı yönetimindeki Tepebaşı Belediyesi TSM Korosu bir konser verecek.
14 Eylül'de sempozyum alanında birçok müzik eleştirmeninin Türkiye'nin en güçlü erkek vokali olarak kabul ettiği Alpay, unutulmaz parçalarıyla sanatseverlerle buluşacak.
21 Eylül'de, Sempozyum alanında Çin Akrobasi Grubu bir gösteri yapacak.Kuzeyin oğlu Volkan Konak da, bu yıl sempozyuma katılacak sanatçılar arasında. Konak 22 Eylül cumartesi günü saat 21.00'de Espark yanında Eskişehirlilere muhteşem bir konser yaşatacak verecek. Tepebaşı Belediyesi hizmet binası yanında 23 Eylül'deki kapanışta da Taylan Erler Jazz Orkestrası sahne alacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.