PROF.DR.BÜLENT GÖRENEK: "Çarpıntıya bağlı felç riski kadınlarda daha yüksek!"

PROF.DR.BÜLENT GÖRENEK: “Çarpıntıya bağlı felç riski  kadınlarda daha yüksek!”
14-16 Mart tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin San Diego kentinde Amerikan Kardiyoloji Koleji tarafından düzenlenen Amerikan Kardiyoloji Kongresi’nde kalp damar hastalıkları konusunda son gelişmeler ele alındı. Otuz bini aşkın...

14-16 Mart tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin San Diego kentinde Amerikan Kardiyoloji Koleji tarafından düzenlenen Amerikan Kardiyoloji Kongresi'nde kalp damar hastalıkları konusunda son gelişmeler ele alındı. Otuz bini aşkın katılımın olduğu bu toplantı dünyadaki en önemli tıp kongrelerinden birisi olarak kabul ediliyor.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Bülent Görenek Amerika Birleşik Devletleri dışından konuşma yapmak üzere kongreye davet edilen çok az sayıda bilim adamından birisi oldu. Avrupa Kardiyoloji Derneği Eğitim Komitesi ve Amerikan Kardiyoloji Koleji Kalp Çarpıntıları Liderlik Konseyi üyesi de olan Prof. Dr. Görenek meslektaşlarına çok beğeni ve alkış alan bir konuşma yaptı.
Prof. Dr. Görenek konuşmasında, ritim bozukluğu olarak da ifade edilen kalp çarpıntılarının bir kısmının beyne pıhtı gitmesinin ve felcin en önemli nedeni olduğunu anlattı. Prof. Dr. Görenek; "Kalp çarpıntılarının bilhassa kulakçıklardan kaynaklananları pıhtı gelişimi açısından çok tehlikeli olabiliyor. Özellikle "atriyal fibrilasyon" denen çarpıntı türü bu açıdan risk arz ediyor. " dedi.
Peki ritim bozluğu olan hangi hastalarda beyine pıhtı atma riski ve felç ihtimalinin daha fazla olduğunu da söyleyen ve konuşmasında bu konuya değinen Prof. Görenek, yaşlı, hipertansiyonu, şekeri olan, kalp yetmezliği bulunan, evvelce felç ya kalp krizi geçirmiş hastaların daha riskli olduğunu söyledi. Görenek, ayrıca kadınların daha şansız olduklarını ifade etti. Kadınların yapılan pek çok çalışmada ritim bozukluğuna bağlı pıhtı gelişimi açısından erkeklerden daha riskli çıktığını, bu bakımdan felçlerin çarpıntısı olan kadınlarda daha sık görüldüğünü belirtti.
Prof. Dr. Bülent Görenek konuşmasının sonunda ritim bozukluğu olan bir hastada pıhtı riski yüksek ise pıhtı gelişimini önleyen ilaçların kullanılmasının hayat kurtarıcı olduğunu ifade etti. Ancak pıhtı riski düşük olanlarda bu tür ilaçlara gerek olmadığı bildiren Prof. Dr. Bülent Görenek çarpıntısı olan hastaların mutlaka hekime başvurmasını önerdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.